İzmir'de askeri casusluk davası görüldü!

İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturması kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin 93 sanığın yargılanmasına devam edildi

İzmir'de askeri casusluk davası görüldü!

2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 19 tutuklu sanık, tutuksuz yargılanan bazı sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, tutuklu sanık eski emniyet müdürü Memduh Tosun'un yargılandığı Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki iddianamenin bu dosyaya geldiğini belirterek, mahkemeye ulaştırılan bazı gizli belgelerin şifreli kasaya konulduğunu ve sanıklara gösterilmeyecek olan bu belgelerin, karar aşamasında delil olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine karar verileceğini söyledi. 

Duruşma savcısı, tutuklu sanıklar Mehmet Emin Çakıcı ile Gökay Ersel Gülek'in tanık dinletme taleplerinin reddine karar verilmesi yönünde görüş belirtti.

Mahkeme heyeti, Çakıcı ve Gülek'in tanık dinletilmesi talebinin reddine karar verdi. 

Duruşma savcısı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Tutuklu sanıklar da tahliye talebinde bulundu. 

Mahkeme heyeti, duruşmayı, 19 Ekim Cuma gününe erteledi.

DAVA VE İDDİANAME

"Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar e-postası üzerine başlatılan soruşturmada, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, yapılan yargılama sonucunda, Şubat 2016'da tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada 25 şüpheli tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Dava dosyadaki sanık sayısı, dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'ya kurulduğu iddia edilen kumpas davasının da birleştirilmesiyle önce 83'e, birleşen başka dosya nedeniyle de 93'e yükselmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER