banner51

İzmir Büyük Körfez Projesi’nde ihale için düğmeye basıldı

İZSU Genel Müdürlüğü, ‘İzmir Büyük Körfez Projesi Tarama İşleri ve Doğal Yaşam Adası Oluşturulması işi’ için ikinci kez ihale düğmesine bastı. İlk ihale sonrasında ön yeterliliğe sahip olan 5 firmaya 5 Temmuz’da teknik ve mali teklifleri vermeleri için davet gönderildi

İzmir Büyük Körfez Projesi’nde ihale için düğmeye basıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İZSU) de danışmanlık ihalesine çıktığı, ‘İzmir Büyük Körfez Projesi Tarama İşleri ve Doğal Yaşam Adası Oluşturulması işi’ için ikinci aşamaya gelindi.  

Projelerin hazırlanması ve danışmanlık hizmeti alımı için 5 Temmuz’da gerçekleşecek ikinci ön yeterlilik ihalesi kapsamında yeterli tecrübeye sahip adaylara teklif vermesi için davet gönderildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Körfez ve Liman Rehabilitasyonu Projesi” kapsamında düzenlediği uluslararası ihalenin ilk aşamasına 6’sı yabancı 12 firma 9 teklifle katılmıştı. Gelinen noktada ilk ihale sonrası firma sayısı 5’e düştü. Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.,  Artı Proje Danışmanlık İnş. Tur.ve Tic. Ltd. Şti., SJS Engineering S.R.L (İtalya), Arcadıs Nederland B.V.(Hollanda)-Tümaş Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik A.Ş. İş ortaklığı, Moffatt&Nichol (İngiltere)- Fugro Sial Yerbilimleri Müşavirlik ve Mühendislik LTD. ŞT. İş ortaklığı, firmaları ön yeterliği geçerek ihalenin 2. aşamasına katılmaya hak kazandı.  5 Temmuz 2018 Perşembe Günü gerçekleşecek ikinci ihalede teknik ve mali teklifler alınacak.  

SÜRECİN GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ

İzmir Körfezi’ni sığlaşmanın önüne geçerek “yeniden yüzülebilir” hale getirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, “Körfez ve Liman Rehabilitasyonu Projesi” kapsamında çıktığı uluslararası danışmanlık ihalesini, firmaların evraklarını ihale şartnamesine uygun olarak sunmaması nedeniyle tekrarladı.

Körfez’in kuzey aksında 13.5 kilometre uzunluğunda, 250 metre genişliğinde, 8 metre derinliğinde sirkülasyon kanal açılması, kanaldan çıkacak 25 milyon metreküplük tarama malzemesinin Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi yanındaki geri kazanım alanına aktarılması, taranan malzemelerin doğal yaşam alanına en uygun yöntemle iletilmesi ve hem ada tasarımı hem de ada uygulama projelerinin hazırlanması için yapılan ihaleye 6’sı yabancı 12 firma 9 teklifle katıldı.

İki aşamada gerçekleşecek ihalenin ilk aşamasında komisyon, firmaların ön yeterlik başvurularını inceledi. Yeterliği uygun olan firmalar ihaleye davet edildi. Şimdi ise ikinci aşamada davet edilen firmaların teknik teklifleri ve mali zarfları alınacak. Teknik teklifi yeterli olan firmaların mali teklifleri katılımcıların huzurunda açılacak ve en yüksek puanı alan firma ile sözleşme imzalanacak. İhaleyi kazanan firma, 1 yıl içinde taranan malzemelerin geri kazanım alanına-doğal yaşam adalarına en uygun yöntemle aktarılması ve doğal yaşam adaları ile ilgili tasarım ve uygulama projelerini hazırlayacak.

PROJENİN AMACI

Tarama malzemelerinin liman içindeki konteyner terminal dolgu sahasına, Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi yanındaki geri kazanım alanına ve Tuzla İskelesi’nin ilerisinde oluşturulacak iki adet doğal yaşam adasına taşınması için ÇED kapsamında gerekli izinlerin alınmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi projeyle, ‘ TCDD tarafından Güney aksı boyunca açılacak navigasyon kanalı ile Körfez’e temiz su girişi sağlanırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey aksında oluşturulacak sirkülasyon kanalı da, bu bölgedeki akıntı hızını artıracak. Su kalitesi ve biyolojik çeşitlilik iyileştirilecek. İzmir Limanı’nın kapasitesi artacak, yeni nesil gemilere hizmet vermeye başlayarak ana liman olma statüsüne kavuşacak. Bölge ve ülke ekonomisi kazanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüteceği dünyanın en büyük ekolojik geri dönüşüm projesi tamamlandığında Körfez,  80 yıl öncesine dönecek. En önemlisi, bu proje ile “yüzülebilir Körfez” hedefine ulaşılırken, İzmir’in Akdeniz’deki rolü de güçlenecek’ faydalarını elde etmek istediğini açıklamıştı. (egedesonsöz)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER