İzmir Atatürk Lisesi'nde, 'mühür' krizi çıktı!

İzmir Atatürk Lisesi'nde bir seçmenin fark etmesi üzerine yaşanan mühür krizi ile ilgili, sandık görevlileri tutanak tutulacağını ifade etti. Sandık görevlileri konuyu YSK ile görüştüklerini ve eski oy mühürlerinin kullanılmasından dolayı böyle bir sorun yaşandığını söylediler

İzmir'de oy kullanma işlemi tüm hızıyla devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren, İzmir Atatürk Lisesi'nde oy kullanan seçmenler, yaşadıkları 'mühür' krizini Ben Haber'e anlattı. 

TUTANAK TUTULACAK

İzmir Atatürk Lisesi'nde, 1270 numaralı sandıkta oyunu kullanan bir vatandaşın, sandık mühründe 270 yazmasını fark etmesi üzerine, konuyu sandık görevlilerine iletti. Sandık görevlileri, konu ile ilgili vatandaşlardan dilekçe yazmasını isteyerek, Yüksek Seçim Kurulu'na itirazda bulunacaklarını ifade ettiler.

"ELİMİZDE KALAN ESKİ MÜHÜRLERİ KULLANDIĞINIZ İÇİN BÖYLE"

Oyların geçersiz sayılması ile ilgli bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden sandık görevlileri; "Bugün Atatürk Lisesi'nde oy kullananılan bütün sandıklarda, sandık mühürleri, binli rakamlarla başlıyor. Oysa bize gelen mühürlerin başında 1 yok ve 1270 numaralı olması gerekirken, 270 olarak gelmiş. Seçmen de bunu fark ederek, itiraz etti. Şuan bizde gerekli görüşmelerimizi yaptık ve bunu tutanak altına alacağız. YSK'da bu konuda, 'Elimizde kalan eski mühürleri kullandığınız için böyle' şeklinde açıklama yaptı. 'Geçerlidir' dediler. Ama seçmenin rahat olması için, bütün sandıklarımıza tutanak tutturacağız." şeklinde konuştu. 

Öte yandan, bu mühür krizinin, İzmir'de başka okularda da yaşandığı öğrenilirken, seçmenin dikkatli olması istendi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER