İZKA ile İTB'den tarım teknoloji merkezi protokolü

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Fizibilite Destek Programları kapsamında katkı sağladığı İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ‘İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ protokolü İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ayyıldız ve İTB Başkanı Işınsu Kestelli tarafından imzalandı

İZKA ile İTB'den tarım teknoloji merkezi protokolü

İmza törenine İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ayyıldız, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İZKA Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Korkmaz ile İTB Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü katıldı. İTB 'İzmir Tarım Teknoloji Merkezi' protokolü Vali Erol Ayyıldız ve Işınsu Kestelli tarafından imzalandı.

Rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılması, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesi, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla imzalanan proje ile tarım 4.0'a geçiş sürecinde İzmir'i, Türkiye'nin tarımsal teknolojilerin Ar-Ge üssü olarak konumlandıracak nitelikte bir Tarım Teknoloji Merkezi'nin kurulmasına yönelik fizibilite raporu hazırlanacak. Bu sayede, merkez çiftçiler ile tarımsal teknolojilerin geliştiricisi olan üniversiteler; girişimciler ve bu girişimleri destekleyecek yatırımcılar, firmalar ve finansörler arasında bir köprü kurarak yeni Ar-Ge çalışmalarına zemin hazırlayacak.

Tarımın her topluluk için hayati öneme sahip bir konu olduğunu belirten İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ayyıldız, bu tarz projelerle teknolojinin tarım sektörünün entegre bir parçası olmaya devam edeceğini söyledi. Vali Ayyıldız, "Fizibilite çalışması yapılacak olan Tarım Teknoloji Merkezi’nin önümüzdeki dönemde hayata geçmesi ile İzmir’e büyük katkıları olacaktır" dedi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise İzmir Ticaret Borsası’nın kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler ile başta İzmir ve Ege bölgesi olmak üzere, ülkenin tarım ve ekonomi hayatına önemli katkılarda bulunduğunu, tarım sektöründe, her bir süreçte girişimciliğin yaygınlaştırılarak, yaratıcılığın ve yeniliğin sektöre yansıtılmasının tarımdaki yapısal sorunlara çözüm getireceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER