İZKA'dan tarihe ve kültüre destek

Konak Belediyesi'nin Tepecik Semt Merkezi restorasyonu ile İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneğinin Yenilikçi Öğrenme Merkezi projeleri hayata geçirilecek. Öte yandan İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün 'Yaşlı bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde tele medikal sistemlerin kullanılması' projesi İzmir Kalkınma Ajansı'ndan (İZKA) destek almaya hak kazandı

İZKA'dan tarihe ve kültüre destek

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir'deki taşınmaz kültür varlıklarının korunması, iyileştirilmesi, kent hayatı ve turizme kazandırılması ile kentsel yaşam kalitesi ve turizmde rekabetçiliğin artırılması amacıyla ilan edilen 'Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı' kapsamında Konak Belediye'sinin 'Tepecik Semt Merkezi Restorasyon ve Hayata Geçirme Projesi' ile İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği'nin 'Yenilikçi Öğrenme Merkezi' projesinin imza törenleri gerçekleştirildi.

İzmir Kalkınma Ajansı'nda gerçekleştirilen törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce katıldı. Konak Belediyesi, sosyal kültürel faaliyetler ve eğitim alanlarında kentin geneline göre dez avantajlı olan Tepecik bölgesinde kısmen yıkılmış tescilli bir binayı restore ederek bir kültür ve eğitim merkezine dönüştürecek. Bu merkez sayesinde bölgenin sosyal, kültürel anlamda canlandırılması ve kentle entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor.

İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği'nin destek almaya hak kazanan projesi kapsamında ise tarihi İstiklal Okulu restore edilerek Yenilikçi Öğrenme Merkezi haline getirilecek. Tescilli bir yapının Kemeraltı, Kadifekale, Agora tarihsel aksında kent yaşamına kazandırılması, bu bölgede 7-18 yaş grubu çocuklar ve gençlerin faydalanabileceği, yenilikçi öğrenme yöntemlerinin uygulanacağı bir merkez oluşturulması projenin ana hedefi.

Proje, Konak ilçesi Kemeraltı bölgesinde bulunan Tarihi İstiklal Okulu'nun, Yenilikçi Öğrenme Merkezi olarak restore edilmesini içeriyor. Tescilli yapının Kemeraltı ve Agora tarihsel aksında kent yaşamına kazandırılması, bu bölgede 7-18 yaş grubu çocuklar ve gençlerin faydalanabileceği, yenilikçi öğrenme yöntemlerinin uygulanacağı bir merkez oluşturulması hedefleniyor. Restorasyonu tamamlanan yapı hem Kemeraltı esnafı çocukları hem bölgeye alışveriş için gelen vatandaşların çocukları için bir 'çocuk emanet merkezi' olarak işlev görecek. Merkezde oluşturulacak olan atölyeler, ders çalışma alanları, kütüphane imkanlarına erişim konusunda dezavantajlı olan bölge sakinlerinin çocukları ve gençlerinin yararlanabilmesini sağlayacak. Robotik kodlama, marangozluk, 3D yazıcılar ile mekanik, havacılık ve uzay, sanat ve el işi atölyelerinin kurulması amaçlanıyor.

İZMİR KALKINMA AJANSINDAN HALK SAĞLIĞINA DESTEK

İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün 'Yaşlı bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde tele medikal sistemlerin kullanılması' projesi İzmir Kalkınma Ajansı'ndan (İZKA) destek almaya hak kazandı.

İzmir'de sosyal uyumun geliştirilmesi amacıyla, özel politika gerektiren grupların güçlendirilmesine yönelik olarak kurum ve kuruluşların altyapıları ile hizmet sunma kapasitelerinin geliştirilmesi için İZKA tarafından ilan edilen 'Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı" kapsamında destek almaya hak kazanan İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün 'Yaşlı bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde tele medikal sistemlerin kullanılması' başlıklı projesinin imza töreni gerçekleştirildi. İZKA'da gerçekleştirilen törende İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur ile İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz projeye ilişkin destek sözleşmesini imzaladı.

Toplam bütçesi 1.1 milyon TL olan proje kapsamında esas olarak 'tele medikal' olarak adlandırılan, anlık veri ölçümü yaparak tablet ve sunucuya aktarım sağlayan sistemlerle desteklenen evde sağlık hizmetlerinin, huzur evinde yaşayan yaşlılar ile bakım ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan ALS hastalarına uygulanması hedefleniyor. Bu sayede sağlık durum takibinin kolaylaştırılması, evde sağlık hizmetlerinin teknoloji destekli uygulamalar ile geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sağlanacak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER