İZBAN çalışanlarından siyah kurdeleli eylem: "Greve gidebiliriz"

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi ile İZBAN arasında süren Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlandı. Geçtiğimiz yıl greve giden çalışanlar, yarından itibaren kurdele takma eylemine başlayacaklarını belirtti

İZBAN çalışanlarından siyah kurdeleli eylem: "Greve gidebiliriz"

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından, bugün sendika yetkilileri bir basın açıklaması düzenledi. Toplantıda TÜRK-İş İzmir Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım'ın yanı sıra Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Sekreteri İzzet Ceviz ve sendika üyeleri yer aldı.

Toplantıda, yarından itibaren sendika üyelerinin siyah kurdele eylemine başlayacakları ve bu durumun 1 ay içinde çözülmemesi durumunda eylemin dozunun artacağı ifade edildi.

"TEKRAR GREV AŞAMASINA GELECEĞİMİZİ ÜZÜLEREK BELİRTMEK İSTİYORUZ"

Toplantı, Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz'ün konuşmasıyla başladı. Ervüz; "Bildiğiniz üzere geçtiğimiz dönem bizim toplu iş sözleşmemiz grevle sonuçlanmıştı. Grevde, İzmir halkını daha fazla üzmemek adına, arkadaşlarımızın da tasarruflarında değer bulduğu bir toplu sözleşmeyi imzalamıştık. Ama bu toplu sözleşme, bizim hedeflediğimiz toplu sözleşme değildi.

Geçtğimiz yıl yüzde 18 olarak gerçekleşen, ekonomi uzmanlarının ve piyasaların önümüzdeki yıl için yüzde 23-25'lerde beklediği enflasyon oranlarına rağmen; işveren tarafından teklif edilen yüzde 12-14'lük zam önerisinin, sendikamız tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Sonuç olarak sözleşme görüşmelerinde 60 gün geride kalmıştır. Bu süre zarfında ücrete bağlı maddelerde ortaya konan teklifle, sözleşme görüşmelerinde taleplerimiz dikkate alınmamıştır. Tarafsız arabulucu aşamasına gelen süreçte, önümüzdeki 1 ay olumlu gelişmeler olmazsa maalesef tekrar grev aşamasına geleceğimizi üzülerek belirtiyoruz" ifadelerini kullandı.

SİYAH KURDELE TAKACAKLAR

Yarından itibaren siyah kurdele takma eylemi başlatacaklarını ifade eden Ervüz; "Kurdele takma eylemi yarın dozunu arttırarak daha ileriki aşamalara geçecek" dedi.

"BİZE AİT OLANI ALINCAYA KADAR MÜCADELEMZİ SÜRECEK"

TÜRK-İş İzmir Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ise; " Bizler, bize ait olanların mücadelesini vermek için yola çıktık. Bizler, Devlet Demiyolları'nın da , İZBAN'ın da yapmış olduğu cironun yarısına talip değiliz. Biz asla emek ve sermaye düşmanı olmadık. Ama taleplerimizin karşılık bulmaması durumunda da kimse kusura bakmasın, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu sokağa çıkmaktan asla korkmaz. Asla da teslim olmaz. Biz, bize ait olanları alıncaya kadar bu mücadeleyi vereceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 16:12
YORUM EKLE

banner47