İsrail'in engelleme çalışmasına rağmen Haziran'da geliyorlar

Türkiye, son teknolojiyle donatılmış olan ve yapımında da rol üstlendiği F-35 savaş uçaklarının teslimatını bekliyor. İsrail'in engelleme çalışmalarına rağmen uçakların 21 Haziran'da teslim edileceği öğrenildi.

İsrail'in engelleme çalışmasına rağmen Haziran'da geliyorlar

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı, yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin teslimat hazırlıklarının 21 Haziran 2018 tarihinde olacak şekilde devam ettiğini açıkladı.

Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi olan F-35'lerin, gelecek 40 yılın taarruz uçağı olması öngürülüyor. 

ABD'nin son dönemde Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerini bahane gösterek F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemeye yönelik adımları üzerine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı sosyal medya sitesi Twitter'dan teslimat tarihine ilişkin bir açıklama yaptı.

Müsteşarlığın yaptığı açıklamada, "İlk F-35 uçağımızın teslimatı hazırlıkları 21 Haziran 2018 tarihinde olacak şekilde devam ediyor." denildi.

PİLOTLARA ÖZEL EĞİTİM VERİLİYOR

Türkiye'ye ilk teslimatının 21 Haziran'da yapılacağı belirtilen F-35 savaş uçakları için Hava Kuvvetleri Komutanlığında hazırlıklar devam ediyor.

İlk uçağın Türkiye'ye teslimatının ABD'deki törenle yapılması planlanıyor. Teslim edilecek ilk F-35A uçağı, ilk uçuşunu Fort Worth Texas’da gerçekleştirdi. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli iki savaş pilotu da bu ülkede eğitime başladı. Pilotlara uçakla ilgili özel eğitim veriliyor.

Eğitimlerin tamamlanması ve diğer uçağın da tesliminin ardından F-35'lerin gelecek yıl eylül ayında Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor. Eğitimlerini tamamlayan pilotlar iki uçakla ABD'den gelecek, uçaklara seyahatleri sırasında tanker uçaktan yakıt ikmali de yapılacak.

BAZI SIĞINAKLAR MODERNİZE EDİLECEK

F-35 savaş uçaklarının Malatya'da konuşlu 7. Ana Jet Üs Komutanlığına getirilmesi planlanıyor. F-4'lerin yerini alacak uçaklar için 7. Ana Jet Üs Komutanlığında hazırlıklara başlandı. Bu kapsamda üs komutanlığındaki F-4 uçaklarına göre inşa edilen bazı uçak bakım hangarlarının yerine yenileri yapılacak. Bazı uçak sığınakları ise F-35'ler için modernize edilecek.

Geçen yılın sonunda başlayan inşaat çalışmalarının gelecek yılın ilk aylarında tamamlanması planlanıyor.

9 ÜLKENİN ORTAK PROJESİ

F-35'lerin, gelecek 40 yılın taarruz uçağı olması öngürülüyor. Radara yakalanmama özelliğine sahip yeni nesil uçaklar, Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi. Türkiye'nin 100'den fazla F-35 savaş uçağı sipariş verdiği projenin diğer ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ

F-35 savaş uçağının orta gövdesi ve motorun önemli bazı parçaları Türkiye'de üretiliyor. ABD dışında F-35’lerin motorlarının imalat, bakım ve montajıyla ilgili seçilen ilk merkez Türkiye oldu.

Başından itibaren F-35 programının 9 katılımcısından biri olan Türkiye'nin programda geleneksel kalkış ve iniş yapabilen F-35A tipi uçak siparişinin yanı sıra programın ortak parça üreticisi ve motor bakım yüklenicisi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER