İnternet bağımlılığı meclis gündeminde

İnternet bağımlılığı Meclis'te masaya yatırıldı. Alanın uzmanları Meclis Bilişim Teknolojileri Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Profesör Cengiz Şahin, internet bağımlılığının nedenlerini ve etkilerini anlattı.

İnternet bağımlılığı meclis gündeminde

"Alışveriş ve ödevleri internet üzerinden yapmak internete bağımlı yapıyor." Bu sözler, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin'e ait. 
Meclis Bilişim Teknolojileri Araştırma Komisyonunda sunum yapan Şahin, internet bağımlılığının nedenleri hakkında komisyonu bilgilendirdi.

Şahin, literatürde "çevrim içi bağımlılık, sosyal ağ bağımlılığı, oyun, telefon bağımlılığı" gibi bir çok tanı olduğunu belirtti, nedenleri sıraladı.

Sunum sonrası internet bağımlılığının nedenleri Meclis Tutanaklarına geçti. İlk nedenlerden biri olarak stresten uzaklaşma isteği gösterildi.

Stresten uzaklaşma amacıyla internete girme, teknolojik cihazlarla meşgul olma, serbest zamanı değerlendirme olanaklarının kısıtlı olması, aile üyeleri arasında iletişim sorunları gibi nedenlerin ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Şahin, sunumunda internet bağımlılığının kişiler üzerindeki etkisine de değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER