banner51

İmar affı bekleyenlere müjde

İmar Barışı için müracaatlar 8 Haziran itibarıyla resmen başlıyor. Projeyle ilgili konuşan Hafe&Aya İnşaat sahibi Yusuf Yıldırım, imar barışının İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki kaçak yapılaşmayla ilgili sorunları çözeceğini dile getirerek, barış paketiyle ilgili bilgi verdi.

İmar affı bekleyenlere müjde

Köklü değişiklikleri hayatımıza sokacak olan yeni pakette; emekliye bayram ikramiyesi, yaşlılık maaşı ve benzeri maddelerin yanında en dikkat çeken konulardan biri de İmar Barışı oldu.

NERELERE MÜRACAAT EDİLEBİLECEK?

İmar Barışı için müracaatlar 8 Haziran tarihinde başlayıp, 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi; bulundukları şehrin, ilçenin Çevre Şehircilik Müdürlükleri'ne de müracaat edebilecekler. Yapılacak düzenlemeyle yanlış planlama, ihmal, bilgisizlik sonucu ekolojik dengesini kaybeden şehirlerin tekrar yaşanabilir hâle getirilmesi amaçlanıyor. Projeyle ilgili bilgi veren Yusuf Yıldırım şunları söyledi: "Devlet imarsız, kaçak yapılara normal bir tapu değil bir kayıt belgesi verecek. Bu kayıt belgesiyle daha sonra imar alacaksa imar alırken işine yarayacaksa veya kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak, tapu verileceği zaman da bu belge aranacak."

"BİNALARIN YIKILMA ENDİŞESİ SON BULACAK"

İmar Affı'nın vatandaşın sorunlarını sona erdirecek çok önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden Yıldırım, imara aykırı yapıların yüzde 50'in üzerinde, yaklaşık 13 milyon birim olduğunu dile getirdi. Yıldırım, imarsız yapılarda oturanların genellikle dar gelirli vatandaşlar olduğunu kaydederek şöyle devam etti: "Vatandaş ve belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açıyor. Ayrıca belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini birçok sebepten dolayı gerçekleştiremiyor. Evlere su, elektrik ve doğal gaz bağlanamadığı için kaçak kullanım artıyor. İmar Barışı'ndan faydalanan ve Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlanabilecek. Belgeye sahip binalar için yıkılma endişesi son bulacak. Ancak depremsellik açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri alacak. Belge sahiplerinin kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebilmeleri de oldukça önemli. Vatandaşların son başvuru tarihini beklemeden, bu düzenlemeden bir an önce faydalanmalarını öneriyorum."

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER