İmam camiye gelmeyince, cemaat imamın peşine düştü!

Evka 5’te bulunan Osmanlı Camii cemaati, yaklaşık 7 aydır camiye hiç uğramayan ve her ay rapor alan kadrolu imamını bulmak için başvurulmadık kapı bırakmadı. Son olarak BİMER'e başvuran cami cemaati, Cumhurbaşkanlığı'nın göndereceği müfettişi bekliyor.

İmam camiye gelmeyince, cemaat imamın peşine düştü!

Cami cemaati, 7 aydır 20 günlük raporlar alarak bir gün bile camiye uğramayan Sırrı adlı kadrolu imamın bankamatik memur gibi çalıştığını belirterek, duruma isyan etti. Evka 5 Osmanlı Cami Derneği Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüseyin İnan başkanlığında iki kez İzmir İl Müftülüğü’ne başvuran cami cemaati, buradan da sonuç çıkmayınca bu kez çareyi Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na başvurmakta buldu.

CEMAAT ÇAREYİ CUMHURBAŞKANLIĞI VE BAŞBAKANLIĞA BAŞVURMADA BULDU

BİMER aracılığıyla Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a kadar şikayetlerini iletip seslerini duyurmayı başaran Osmanlı Camii Cemaati, İzmir İl Müftülüğü’nün yarın göndereceği müfettişin gelmesini bekliyor.

"AYDA BİR RAPOR ALIYOR"

Yaşanan duruma tepki gösteren Evka 5 Osmanlı Cami Derneği Başkanı Hüseyin İnan, yaşadıkları süreci şöyle özetledi:

“Sırrı adlı soyadını bile bilmediğim anımsamadığımız bu imam ayda bir, 20 günde bir rapor alıyor. 7 aydır caminin kapısını açmadı. Bir cami nasıl imamsız kalır? Cemaat iki kez il müftülüğüne müracaat etti. Müftülük yetkilileri, ‘uzun süreli rapor almadığı için bir şey yapamıyoruz’, diyor. Gelip bize bir merhaba bile demedi. Ne iş yapıyor bilmiyoruz. Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına da yazı ile başvurdu cemaat. Müftülük yarın murakıp (denetçi-müfettiş) gönderecek. Bakalım ne olacak sonucu?”

"VAKİT NAMAZLARINI KENDİ KENDİMİZE KILIYORUZ"

İmam hiçbir vakit namazında bulunmadığı için cemaatin içinden birinin vakit namazlarını kıldırdığını anlatan Dernek Başkanı Hüseyin İnan, Cuma namazları için ise ilçe müftülüğünün bir imam gönderdiğini kaydederek, görevli müezzinin eşinin ise Ramazan ayında beyin kanaması geçirdiğini ve eşinin sağlık durumuyla ilgilenmek durumunda kalması nedeniyle cemaatin neredeyse tümüyle sahipsiz kaldığını söyledi.

"EN AZINDAN GEÇİCİ İMAM GÖNDERİN"

Dernek Başkanı İnan, tepkisini ve taleplerini şöyle aktardı: “Sizin göreviniz ne? Koskoca müftülüksünüz, en azından geçici bir imam gönderin. Müezzinimiz var. Ancak hanımı Ramazan ayında beyin kanaması geçirdi. O da eşinin hastalığıyla uğraşıyor. Cemaat sahipsiz. Biz kendimiz kıldırıyoruz namazı. Cuma namazına birini gönderiyor ilçe müftüsü. Diğer vakit namazlarında kimse yok. Kendi kendimize kılıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz.” (egepostasi)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER