İl Başkanı Yücel'den çarpıcı açıklamalar

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, basın mensupları ile bir araya gelerek 'sohbet toplantısı' gerçekleştirdi. Kent gündemine dair ve Ankara ziyaretinin konuşulduğu toplantıda Yücel, önemli açıklamalarda bulundu.

İl Başkanı Yücel'den çarpıcı açıklamalar

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir'de seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte İzmir'de aday adaylığı yolundaki 265 isimde heyecanlı bir bekleyiş hakim.

Aday adaylarının heyecanlı bekleyişinin yanında, İzmir İl Başkanlığı'nda da yoğun bir çalışma hakim. 

Bugün, basın mensupları ile İl Binasında bir araya gelen İl Başkanı Deniz Yücel Ankara çıkarması ve kent gündemine dair önemli açıklamlarda bulundu.

Aday adaylığı başvuru süresinin tamalandığını ifade eden Yücel; "Memur aday adaylığı ile ilgili takvim de açıklandı. Bu süreç ile ilgili aday belirleme ve yöntem konusunda Genel Merkezin talebiyle ilçe başkanlarına görüş sorduk. Bizde il başkanlığı olarak görüşlerimizi belirttik, bunu Genel Merkeze ulaştıracağız. Zamanı geldiğinde de karar verilecek." dedi.

ANKARA ZİYARETİ

Pazartesi günü Ankara'ya giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Yücel; "Sayın Kılıçdaroğlu ile görşmemizde, 24 Haziran seçim sonuçları, İzmir'in durumu ve yerel seçim ile ilgili bir değerlendirme yaptık. Özellikle CHP'de olmayan 8 ilçe ile ilgili adayların erken açıklanması yönünde de ciddi bir talep var. Açıkcası bizim de görüşümüz bu yönde" dedi.

Salı günü Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Yerel yönetimlerden Sorumu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüşmeler yaptığını belirten Yücel; "İlçelerin yöntem konusundaki görüşleri, il başkanlığımızın da görüşleri eklenerek Genel Merkez'e gönderilecek." şeklinde konuştu.

Yöntem konusunda açıklamada bulunan Yücel; "Kimi ilçelerimiz eğilim yoklaması istiyor, kimi ilçeler merkez yoklaması istiyor. İl ve ilçe görüşü alınarak atama yapılması isteyen ilçeler var, ön seçim isteyen ilçeler var. Birbiri ile örtüştüğü taktirde ön seçim bile isteyebiliriz. Ama hakim ön seçim zamanı daralttığından, eğilim yoklaması daha ağır basıyor. Hangi bölgede hani yöntemin uygulanacağı belirlenecek." dedi.

CUMARTESİ ADAY ADAYLARI İLE BİR ARAYA GELECEK

"Önümüzdeki cumartesi aday adayları ile bir araya geleceğiz. " diyen Yücel; "Sayın Salıcı ve Torun da bu yemeğe katılacak. Yemeğin öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar iletilecek. Kaynaşma gibi bir niyetimiz var." dedi.

"BU SAYI ARTABİLİR"

'İzmir genelinde kadın aday arayışı' iddilarına da cevap veren Yücel; "Kadın aday arayışı diye bir şey yok ama İzmir'in seçmen yapısı, eğitim ve kültür düzeyine bakıldığında, kadın aday genel başkanın ve bizim de düşündüğümüz bir konu. Zaten İzmir'de kadın belediye başkanlarımız mevcut. Bu sayı artabilir." dedi.

"İL BAŞKANLIĞI GÖREVİMİ HER ŞEYİN ÜZERİNDE TUTUYORUM"

"Aday olacak mısınız?" sorusuna yanıt veren Yücel; "Ben bu konuda çok samimiyim. Kesinlikle benim aday olma niyetim ve hedefim yok. İl başkanlığı görevimi her şeyin üstünde tutuyorum tek hedefim 30 İlçeyi kazanmak. Bunu başarırsak, İzmir il örgütünün başarısı olacak." şeklinde konuştu.

ARALIK AYINDA ADAYLARDAN BAZILARI AÇIKLANACAK

Adayların Aralık ayında belirleneceğini söyleyen Yücel; "Bir kısım adaylar aralık ayında açıklanacak. Bu bir kısmı da, bizde olmayan 8 ilçe olacak. " dedi.

Aday belirleme yönetmine değinen Yücel; "Şu anda sağlıklı eğilim yoklaması yapabileceğimiz ilçeler üzerinde çalışıyoruz. Merkez yoklaması olduğu takdirde bu konuda ilçe başkanlarının ve il başkanlığının görüşü alınacak. İl başkanlığımızda aday adaylarıyla bir mülakat yapmayı planlıyoruz. Komisyonlar oluşturacağız. Genel merkez de birkaç vekil ya da genel başkan yardımcımızı görevlendirecek. Genel başkan yardımcılarımla bu konuyu paylaştım. Aday adaylarıyla göreve geldiği taktirde yapmak istedikleri ve izleyecekleri yönetim anlayışı, ilçeyle ilgili projeleri konularında bilgi almak için aday adaylarıyla kısa kısa bir araya gelmeyi düşünüyoruz." dedi.

"ADAYIN GENEL BAŞKAN OLSA DAHİ BİR KİŞİ TARAFINDAN BELİRLENMESİNİ BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL!"

Büyükşehir adayı konusunda açıklamada bulunan Yücel;"Biz demokrasiyi savunana bir partiyiz. Genel başkanımız bu konuda, parti meclisinden yetki alsa bile, örgütümüzün görüşü alınır, parti meclisn görüşü alınır, iş dünyasının, emek platformunun görüşünü alır ve bu konuda bir orta akıl oluşturulur. Bu konuda eğer Genel Başkanımız yetki alırsa, aday ismi paylaşılır. Ancak CHP gibi bir siyasi partide bir adayın bir kişi tarafından belirlenmesini, bu kişi Genel Başkan olsa dahi beklemek doğru değil. İzmir'de İzmir'e yakışan, demokrasi ögürlük ve yaşam tarzını en y şekilde temsiledecek bir adayın belirlenmesi için gayret ediyoruz. Eminim bu görev kime verilirse en iyi şekilde partimiz temsil edecek. "dedi.


 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER