İki Büyükşehir Başkanı o toplantıda yok!

CHP'nin Ege Bölge Toplantısı'nda, önemli mesajlar verildi. Parti yetkililerinin katıldığı, İl Başkanı Deniz Yücel'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Aydın Büyükşehir Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun katılmaması dikkat çekti. Kocaoğlu ise Ankara'ya gittiği için katılamadı

BURAK CİLASUN / Ben TV 

Egeli CHP'liler, yerel seçim öncesinde İzmir'de düzenlenen CHP Ege Bölge Toplantısı'nda bir araya geldi. CHP İzmir'in ev sahipliği yaptığı toplantıya İzmir, Aydın, Muğla, Uşak ve Denizli'den gelen milletvekilleri, belediye başkanları, PM üyeleri, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Toplantının başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında gerçekleştirilen ve yerel seçim çalışmalarının başlangıcı olarak kabul edilen toplantıya, Ege'deki iki büyük kentin büyükşehir belediye başkanlarının katılmaması dikkat çekti. 

ÇERÇİOĞLU İZMİR'E GELMEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile randevusu olduğunu belirterek Ankara’ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, programda yer almadı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Aydın Çerçioğlu'nun ise İzmir'e neden gelmediği konusunda henüz bir bilgi verilmedi.

YÜCEL'DEN ERDOĞAN'A İŞ BANKASI TEPKİSİ

Toplantının açılış konuşmasını CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yaptı. Yücel konuşmasında şunları söyledi:

"Bugün bizim için, İzmir için, CHP için önemli bir gün. Bölge toplantılarımızın ilkini İzmir'de gerçekleştiriyoruz. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün aramızda. İl başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, PM üyelerimiz, kurultay delegelerimiz, kadın ve gençlik kolları başkanlarımız aramızda. Özgürlükleri yeniden tesis etmek ve bağımsız yargıyı yeniden tesis etmek için konuşacağız, birbirimize kulak vereceğiz. CHP'yi iktidara taşımanın çare ve yollarını arayacağız. Aklı ve bilimi rehber edinen, üreten gençler istiyoruz. Gençlerimizi cemaatlere teslim etmeyeceğiz. Kindar nesiller yetişmesine izin vermeyeceğiz. Fikri, irfanı, vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz. Bugün bu toplantıyı gerçekleştirebiliyorsak, bu vatan için, bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti için kanlarını veren aziz şehitlerimiz içindir. İçişleri Bakanlığı'na verilen bir dilekçeyle değil, Sakarya'da, Dumlupınar'da akıtılan kanlarla yoğrularak kurulmuş bir partiyiz. Bu ülkede yaşayan 81 milyon yurttaşımızın güven ve özgürlük içinde yaşaması için mücadele ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu duruma baktığımızda cumhuriyet kazanımlarının 16 yıllık AKP iktidarında yandaşlara ve yabancılara satıldığını görüyoruz. TÜPRAŞ İsraillilere satıldı. PETKİM yabancılara satıldı. Yakın zamanda 13 şeker fabrikamız satıldı. Kendi kendine yeten bir ülkeden, samanı bile ithal eden bir ülkeye geldik. Bu zihniyet şimdi de Atatürk'ün emaneti olan İş Bankası hisselerine gözüne dikti. Bu hisseler üzerinde birtakım emelleri varsa, buna izin vermeyeceğimizi bilmelerini istiyoruz. İş Bankası bugün dünyanın en büyük bankalarından biri. İş Bankası'nın bugüne gelişinde CHP'li üyelerin büyük payı var. İş Bankası'nı kendi akraba ve yakınları için kullanmadılar. Sayın Erdoğan, CHP'li yönetim kurulu üyelerini devletin kasasından maaş ödediği çocukları ve bakan yaptıklarıyla karıştırıyorsa büyük yanılgı içine düşüyor. "

"BİZE RAHAT UYKU YOK"

Yücel, konuşmasına şöyle devam etti: "Ne ekonomisi, ne dış politikası, ne sağlık ve eğitim politikası milli olmayan bu rejim bizim kaderimiz değil. Türk milleti geçmişte makus talihini nasıl yendiyse, yeniden yenecektir. İçinde bulunduğumuz durumdan ülkemizi kurtaracak güç yine CHP'dir. Ülkemize ve tüm topluma karşı sorumluluğumuz var. Bir çocuğumuz yatağa karnı aç giriyorsa, gençlerimiz iş bulamadıkları için köylerden kentlere göç ediyorsa, işçi memur emekçi ay sonunu getiremiyorsa, bu sırada birileri halkın parasıyla saraylarda saltanat sürüyorsa bizlere rahat uyku yoktur."

"YEREL SEÇİMLER GENELDE İKTİDARA TAŞIYACAK"

"Bizim mücadelemiz kamu kurumlarından ihale kapma, yandaşlara rant sağlama mücadelesi değil. Bizim mücadelemiz daha yaşanabilir bir Türkiye kurma mücadelesi. İçinde vatan sevgisi olan, özgür, bağımsız bir Türkiye hayaliyle yaşayan herkese ihtiyacımız var. Kimseyi dışlamayacağız. Geçmişte hangi partiye oy vermiş olursa olsun vatan kaygısı taşıyan tüm vatandaşlarımıza ihtiyacımız var. Bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa omuz omuza çıkaracağız. Önümüzde bir yerel seçim var. Yerel seçimde CHP, halkın iktidarı olacaktır. Bugün başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 22 ilçe belediyemizle Türkiye'ye örnek olacak işler yapıyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerin, partimizi genel seçimde başarıya taşıyacak önemde olduğunu bilmeliyiz. Toplantımızın mücadelemize, kavgamıza faydalı sonuçlar getirmesini diliyorum."

"HER CHP'Lİ, BİR BASIN BÜLTENİ GİBİ ÇALIŞMALI"

Yücel'den sonra kürsüye çıkan Oğuz Kaan Salıcı ise yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

En etkilendiğim cümlelerden biri "Biz bu partiyi İçişleri Bakanlığı'na verilen dilekçe ile kurmadık" cümlesidir. CHP, Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde mücadele yürüttü. Çok partili hayata geçerek kendinden feragat etti. Darbeye karşı mücadele etti CHP. Bugün de bir tek adam rejimine karşı demokrasiyi, insan haklarını, hukuku, Atatürk ilkelerini savunmaya devam ediyoruz. Dış politikada şimdiye kadar görülmediği kadar sıkıntılı bir dönem yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı damada teslim edilmiş. Bu anlayışla ekonominin düzelmesi mümkün değil. 625 baz puan faiz arttı. Nasıl müsaade etti ülkeyi yöneten şahıs? Bilemiyorum. Bir tek adam ülkeyi teslim almış durumda. Türkiye'yi kendi emellerine ulaştıracak bir siyaset izliyorlar. Şu anda Türkiye'de CHP, iktidarın karşısındaki tek örgütlü güçtür. İzmir, Türkiye ve CHP'nin gözbebeğidir. Türkiye'nin sadece hukuk devleti oluşu ve demokrasisi yok edilmiyor. Cumhuriyet kurumları, sanayi ve ticaret yok ediliyor. Türkiye, kredi verilmesi en riskli ülkelerden biri haline dönüştürüldü. 13 maddelik bir krizden çıkış formülü açıkladık. CHP'nin 13 maddelik önerileri kamuoyuyla paylaşıldı. Muhabir ler haberleştirecek bu söylediklerimizi ama sermaye sahipleri halka ulaşmaması için elinden geleni yapacak. Bu 13 maddelik açıklamamız ticaret ve sanayi odalarının yarısında bile bilinmiyor. Biz Türkiye için bir mücadele veriyoruz. Bizimle birlikte yoksullaştırılmış ve Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından mağdur edilmiş insanlar arasında bir perde çekilmeye çalışılıyor. Bizim düşüncelerimizin vatandaşa ulaşmadığını görüyoruz. Bu iktidar Türkiye'yi duvara çarptırmak üzere. Her bir CHP'li bir basın bülteni gibi vatandaşla doğrudan konuşacağız. Aracıları ortadan kaldıracağız. Bizim haberimizi yapmayan gazeteler ve televizyonlar mı? Aradan kaldıracağız."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER