İEÜ'nün girişimci gençlerine ödül

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) girişimci gençleri, bu yıl ilk kez Ege Bölgesi’ne özel uygulanan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) 'Bu Gençlikte İş Var! Ege 2019' yarışmasında birincilik ve üçüncülük kazandı.

İEÜ'nün girişimci gençlerine ödül

TÜSİAD’ın Ege Genç İş İnsanları Derenği (EGİAD) ve  Batı Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) iş birliğinde gerçekleştirdiği Ege Bölgesi’ne yönelik yarışmada, İEÜ Psikoloji Bölümü öğrencisi Fatma Öykü Gonca, Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisi Elif Linda Grace Altıntaş, Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencisi Safanur Bol, Yazılım Mühendisliği öğrencisi Asude Sare Balıklı, taciz, tecavüz ve istismara uğrayan bireylere hukuksal ve psikolojik destek sağlayan 'Purple' adlı projeleriyle birinci oldu.

Yarışmada, İEÜ Psikoloji Bölümü öğrencileri Bilge Canıtez, Demet Yelekçioğlu, Ayça Danış ile Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Tuğçe Alkan da 'Tıkla Gelsin Bakıcım' başlıklı projeleriyle üçüncülük aldı. Öğrenciler, bakıma ihtiyacı olan bireyler ile kısa süreli çalışmak isteyen bakıcıları buluşturan bir platform kurdu.

‘TÜRKİYE FİNALİNDE İZMİR’E ÜÇÜNCÜLÜK’

Bir süre önce İstanbul’da ödül töreni yapılan ve TÜSİAD’ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği Bu Gençlikte İş Var! 2019 yarışmasında da İEÜ Psikoloji Bölümü öğrencileri Esra Ablak, Deniz Öztürk, Büşra Bektaş ve Öykü Demirhan ile İEÜ Yazılım Mühendisliği öğrencisi İnan Evin’in oluşturduğu 'DysApp' adlı uygulama Türkiye üçüncülüğünü kazandı. DysApp ile öğrenciler, okuma-yazma, dinleme, konuşma gibi alanlarda öğrenme güçlüğü çeken 'disleksi' hastalarının yaşadığı zorlukları aşmalarını amaçladı.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, TÜSİAD’ın Bu Gençlikte İş Var! adlı yarışmaya başladığı günden itibaren İzmir Ekonomi Ünivesitesi’nin üst üste başarılar kazandığını söyledi. Prof. Dr. Aşkar, "Üniversitemiz yarışma kapsamında en çok proje başvurusu yapan üniversiteye verilen Girişimcilik Bayrağı’nı 2013, 2015 ve 2017, 2018 yıllarında ardı ardına kazandı. Yarışmada öğrencilerimiz finale kalarak çeşitli dereceler elde etti. Bu yıl da Türkiye genelindeki yarışmada ve ilk kez uygulanan Ege Bölgesi’ne yönelik yarışmada öğrencilerimiz bizi gururlandıran başarılar kazandı. Bu başarılar üniversitemizin girişimcilikte geldiği noktayı göstermesi açısından önem kazanıyor" dedi.

Üniversitenin kuruluşunun 18'inci yılında birçok başarılarının bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Aşkar, en büyük hedeflerinin de akıllı üniversite oluşturmak olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Aşkar, "Girişimci mezunlar ve uzayan yaşam süresine uygun insan yetiştirmek üniversitelere yüklenen yeni roller olarak karşımıza çıkıyor. Yeni rolleri üstlenen üniversiteler toplumla daha farklı bir etkileşim içinde olacak. Üniversite olarak bu rolleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER