İEÜ 18'inci yaşını kutladı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) kuruluşunun 18'inci yıl dönümünü törenle kutladı. Törende akademik atama ve yükseltme töreni ile öğretim üyelerine cübbeleri verilirken, yıl boyunca çeşitli yarışmalarda başarı elde etmiş öğrencilere de plaket takdim edildi.

İEÜ 18'inci yaşını kutladı

Törende bir hava yolu şirketinin düzenlediği 'Hack Our Style' isimli yarışmada yaptığı kabin üniforma tasarımı ile birinci olan Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencisi Yaren Eren'e de ödül verildi.

İEÜ kuruluşunun 18'inci yıl dönümünü İEÜ Balçova Kampüsü'nde düzenlenen törenle kutladı. Törene Özgener’in yanı sıra İEÜ Genel Koordinatörü Prof. Dr. Murat Borovalı, İzmir Ticaret Odası (İZTO)  Yönetim Kurulu başkan yardımcıları Cemal Elmasoğlu, Emre Kızılgüneşler, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İZTO Genel Koordinatörü Dilara Sürgü, İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, İEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ eski Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Muvaffak Meşe, Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, İEÜ mütevelli heyet üyeleri, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Etkinlik kapsamında Akademik Atama ve Yükseltme Töreni ile öğretim üyelerine cüppeleri ve plaketleri verilirken, yıl boyunca projeleri ile çeşitli yarışmalarda ödül kazan öğrencilere de plaketleri verildi. Mülteci çocuklara yönelik olumsuz söylemin önüne geçmek için yürüttükleri ‘Çocuk Gibi Bak’ projesi ile ‘Peer to Peer (P2P) Global Digital Challenge’ yarışmasında tüm dünyadan 53 proje arasında birinci olan İletişim Fakültesi öğrencileri ve bir hava yolu şirketinin düzenlediği ‘Hack Our Style’ isimli yarışmada yaptığı kabin üniforma tasarımı ile birinci olan Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencisi Yaren Eren’e de ödül verildi. İEÜ Halk Dansları ve Latin Dansları kulüplerinin büyük alkış alan gösterilerinin sonunda Halk Dansları Kulübü, Başkan Özgener’e Efe başlığı hediye etti. Başkan Özgener ve Prof. Dr. Aşkar, İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nün hazırladığı 18'inci yıl pastasını öğrencilerle birlikte kesti.


 

'YENİ DÜNYAYA MERAK DUYAN GENÇLER YETİŞTİRİYORUZ'

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, gençlerin hızla değişen dünyada en büyük güvenceleri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Okulumuz klasik üniversite anlayışından uzak, yeni dünyaya, yeni teknolojilere, yeni medyaya merak duyan gençler yetiştiriyor. Özellikle dijital teknolojilerin dünyada ekonominin ve ticaretin kaderini değiştirdiği günümüzde, yeni beyinlere, yaklaşımlara, heyecanlara ihtiyacımız var. Gençlerimiz hızla değişen dünyada en büyük güvencemiz. Onlara ne kadar iyi eğitim sağlarsak, güven verirsek, fırsat yaratırsak, yeni dünyaya o kadar hızlı uyum sağlarız İzmir Ekonomi Üniversitesi her şeyden önce bir sinerji projesidir. Ülkemizin her yerinde açılan, rekabet ve finans odaklı okul projelerinden çok daha farklı bir yerde duruyoruz. Bir vakıf üniversitesi olmamızın önemli avantajları var. Ülkemizde bu tip üniversitelerde görülen 'öğrenci kapma, para kazanma' yaklaşımlarını da reddediyoruz. İzmir Ekonomi Üniversitesi değer yaratan bir projedir. Sadece öğrencilerimiz ve onların gelecek başarıları değil, ülkemize, insanına ve ekonomiye kattığımız değerler de başarı ölçütümüz olmalıdır. Öğrencilerimiz, hayalini kurduğu çift anadal, yandal, Erasmus, staj ve daha nicelerini bursunu kaybetme korkusu olmadan yapabilsin diye uzun çalışmalar sonucunda hiç kesilmeyen bursları yürürlüğe koyduk. Türkiye’de çok az sayıda üniversitede olan kesilmeyen burs artık İzmir Ekonomi’de okuyan gençlerimize veriliyor."

İzmir Ticaret Odası ile üniversite arasındaki köprülerin giderek sağlamlaştığını da kaydeden Başkan Özgener, İEÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin Teknoloji Geliştirme Merkezi çatısı oluşturacaklarını, üniversite, oda ve İzmir Bilimpark birlikteliğinin daha etkin hale gelmesini planladıklarını söyledi. Başkan Özgener, fizik laboratuvarının kapasitesini 2 katına çıkardıklarını, bu alanda mekanik, elektromanyetik ve modern fizik deneyleri yapıldığını aktardı. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar da değişen dünya koşullarının üniversitelere eğitim ve araştırmada öne çıkmayı ön gören roller verdiğini belirterek, "Girişimci mezunlar ve uzayan yaşam süresine uygun insan yetiştirmek üniversitelere yüklenen yeni roller olarak karşımıza çıkıyor. Yeni rolleri üstlenen üniversiteler toplumla daha farklı bir etkileşim içinde olacaktır. Üniversite olarak bu rolleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. 2001 yılında eğitime başlayan üniversitemizde bugün 450 tam zamanlı ve 325 yarı zamanlı öğretim elemanıyla eğitime katkı veriyoruz. 304 öğrenciyle başladığımız eğitim yolculuğumuzda bugün 9 bin 680 öğrencimiz bulunuyor. Mezun sayımız ise 14 bin 479’a ulaştı" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER