"Hava sıcaklığı 40 dereceyi de geçebilir"

Kavurucu sıcaklar Avrupa'ya bu yıl erkenden geldi. Çok sayıda ülkede ölçülen sıcaklık 35 dereceye yaklaştı. Hava sıcaklığının bu hafta 40 dereceye ulaşacağı uyarıları üzerine bir dizi önlem alındı.

"Hava sıcaklığı 40 dereceyi de geçebilir"

Kimi tadını çıkardı, kimi saklanacak yer aradı. Avrupa'yı bu yıl daha temmuz ayı bile gelmeden vuran kavurucu sıcaklar, etkisini git gide artırdı.

Şimdiden 34 dereceyi bulan hava sıcaklıklarının, 40 dereceye ulaşacağı uyarıları üzerine Avrupa başkentleri teyakkuza geçti. Çekya'da meydanlar sulandı. 2003 yılında aşırı sıcaklar nedeniyle 15 bin kişinin hayatını kaybettiği Fransa'da, her köşe başına "su için" tavsiyesi içeren uyarı afişleri asıldı. Ülkede klima ve vantilatör satışları 4 katına çıktı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da serinleme odası olan bir huzur evini ziyaret etti. Parislileri uyardı. "Maalesef gelecek günlerde göreceğiz, hastaneler ve acil servisler dolacak. Çünkü sıcak hava ve hava kirliliğinin sağlık üzerinde, özellikle de korunmasız insanların sağlıkları üzerinde çok ciddi etkileri oluyor" dedi.

Hava sıcaklığının 43 dereceyi bulacağı söylenen Almanya'da ise su kenarları doldu taştı. Kimi plajları kimileri ise nehirleri tercih etti. İnsanlar kadar hayvanlar da sıcak havanın tadını çıkardı. Berlin hayvanat bahçesindeki filler hem su içti hem serinledi.

Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Brandenburg eyaletinde ise orman yangını çıktı. 100 hektar yandı. Yetkililer yeni yangınlara karşı tetikte olun uyarısı yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER