Güzehbahçe'de kriz: Polis fişi çekti, ortalık karıştı

Güzelbahçe’de çelenk sunma törenlerinde polis mikrofonun fişini çekti, ortalık karıştı, kısa süreli arbede yaşandı

Güzehbahçe'de kriz: Polis fişi çekti, ortalık karıştı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Güzelbahçe Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde sabahın erken saatlerinde resmi çelenk sunum töreni yapıldı. STK'lar adına bir temsilci konuşma yapmak isteyince polis müdahale etti, mikrofonun fişini çıkardı. Alanda toplananlar, yaşananları alkışlarla protesto etti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelengini Atatürk Anıtı’na koyduktan sonra ilçedeki siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de resmi törenden sonra çelenk koymaya başladı. Sırasıyla çelenkler konuldu, saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşı okunduktan sonra tören sona erdi. Ancak STK’lar adına bir  temsilci, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapmak istedi. Bu arada alanda görevli polisler, "Kaymakamlık talimatı var konuşamazsınız” diyerek mikrofonun fişini ses düzeninden çıkarttı. Bunun üzerine meydanda bulunan yüzlerce kişi bu durumu alkışlarla protesto etti.

Tören alanında bulunan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, polislere hitaben “Burada bir suç unsuru görürseniz, zapta alırsınız. Biz burada Atatürk’ü anlatacağız. Lütfen fişi yerine takar mısınız. Bu çelenk sunma töreni için bütün STK’lara izin verildi. Siz buradaki sivil inisiyatiften, siyasi partilerden üstün değilsiniz. Siz emniyeti sağlamakla görevlisiniz. Biz burada 19 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu yapılanı kınıyorum” dedi.

KISA SÜRELİ ARBEDE YAŞANDI

Yaşanan kısa süreli arbede sırasında meydanda toplanan kalabalık  “Türkiye laiktir laik kalacak.” “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” diye slogan attı. Daha sonra kürsüye CHP İlçe Başkanı Kazım Çam çıktı. CHP İlçe Başkanı Çam, “Bu baskılar daha da artacak. Biz illegal bir örgüt değiliz. Biz Türkiye’yi yönetmeye talip CHP’yiz. Diğer siyasi partiler de burada. Seçilmişler konuşur, atanmışlar görevini yapar. Bir yerlerden emir alarak mikrofonları kesmeye hakları yok. Hele hele Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız bu günlerde. Başka lider yok. Bu günlere geldiysek askerlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin sayesinde geldik bugünlere. Daha alana gelmeden sesimiz kısılmaya çalışılıyor. Nerede yaşıyoruz? İzmir’de yaşıyoruz. İzmirli bu yetkiyi size vermez. Bugün gençlerimizin konuşması lazım” diyerek mikrofonu  CHP Gençlik Kolları Başkanı Devrim Seyrek’e verdi.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”

Gençlik Kolları Başkanı Seyrek şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 akşamı  bir tepeden İstanbul Boğazı’na bakıp ‘Geldikleri gibi giderler’ dedi ve ertesi gün Bandırma Vapuru’na binip 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastı ve dünyanın en haklı kurtuluş savaşını başlattı Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bütün memlekette bir güneş gibi doğdu, doğmak ne  demek memleketi uyandırdı, üstelik hakaret etmeden, madencisini tekmelemeden…”

Atatürk’ün Türk gençliği zorda kaldığı zaman çıkış yolu olarak Bursa Nutku’nu gösterdiğini belirterek, “Ne diyordu Atamız Bursa Nutku’nda… Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin  sahibi ve bekçisidir. Bunların doğruluğuna ve gereğine herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı, bir davranış duydu mu ‘bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa kendi yapıtını, cumhuriyeti ve devrimlerini koruyacaktır” dedi.

Seyrek, konuşmasını “ Sana sözümüz var 25 Haziran sabahı yeniden kurduğun cumhuriyete uyanacağız ve devrimlerinin peşinden geleceğiz” diyerek tamamladı. Meydandakiler buradan resmi törenlerin yapıldığı spor salonuna geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER