Giritliler Tire'de buluştu

Ege Bölgesi'ndeki Giritliler, İzmir'in Tire ilçesinde düzenlenen 'Girit'ten Tire'ye Lezzet ve Kültür Festivali'nde buluştu.

Giritliler Tire'de buluştu

Giritlilerin 2'nci 3'üncü ve 4'üncü kuşak torunlarının bir araya gelmesini sağlayan Girit'ten Tire'ye Lezzet ve Kültür Festivali renkli geçti. Büyükşehir Belediyesi, Tire Belediyesi ve Tire Giritliler Derneği'nin ortaklaşa Tire'nin kırsal Turgutlu Mahallesi'nde 6'ncısını düzenlediği festivale, yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, şarkıcı Asrın ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Çandar festivalde sahne aldı. Halk dansları ekipleri, etkinlikler kapsamında gösteri sundu. Mert Rüstem'in 'Girit Fotoğrafları' sergisi görücüye çıktı. Ayrıca 'Girit ve Limon Ağacı' adlı belgesel beğeniye sunuldu. Festivalde, yöresel ürünler sergilendi. Kurulan yöresel ürünler pazarında çeşitli ürünler halka sunuldu. Festivalde yemek yarışması da gerçekleştirildi. Tire Giritliler Derneği Başkanı Serhan Aydın, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran ve Girit Araştırmacısı Prof. Dr. Ayşe Nükhet Adıyeke birer konuşma yapıp festivalin önemini anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER