Genç mucitlerden rengarenk kortej

Dünyayı İzmir'de buluşturan, yüzlerce genç bilim kahramanını fuarizmir'de bir araya getiren FIRST® LEGO® League Open International Turkey, "Bilimin Renkleri Korteji" ile unutulmaz anlar yaşattı.

Genç mucitlerden rengarenk kortej

Gündoğdu Meydanı'ndan Kültürpark'a kadar gerçekleşen kortej, 40 ülkeden İzmir'e gelen genç mucitlerin taşıdığı bayraklarla adeta gökkuşağını andırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de katıldığı korteje, İzmirlilerin ilgisi bir hayli fazla oldu.

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından HSBC Bank ana sponsorluğunda gerçekleşen FIRST® LEGO® League Open International Turkey, son hızıyla devam ediyor. Bu yıl "INTO ORBIT" – Uzay Serüveni adlı temasıyla yüzlerce çocuğa ev sahipliği yapan fuarizmir, heyecanlı rekabetin yanında eğlenceli anlara da sahne oldu. İlk günün akşamında gerçekleşen "Welcome Party"nin ardından ikinci günde eğlencenin adresi Kültürpark oldu.

RENKLERİN BULUŞMASI
40 ülkeden 82 takım ve 800 katılımcıyı 'de ağırlayan dev turnuva kapsamında rengarenk bir kortej gerçekleşti. "Bilimin Renkleri" adlı kortej, yüzlerce genç mucit ve ülkelerinin bayraklarıyla adeta gökkuşağını andırdı. Bilimin Renkleri Korteji'ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane ve Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir de katıldı. Sokak göstericileri ile bando eşliğinde Gündoğdu Meydanı'nda toplanan kortej, Plevne Bulvarı'ndan devam ederek Lozan Kapısı'ndan Kültürpark'a giriş yaptı. Korteje büyük ilgi gösteren İzmirliler, Başkan Tunç Soyer ile sık sık fotoğraf çektirdi.SOYER: "BURADA SİZLERLE OLDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLUYUM"
Başkan Tunç Soyer, kortejin ardından gerçekleştirilen "Colors of Culture" (Kültürlerin Renkleri) etkinliğinde çocuklarla bir araya geldi. Genç mucitlere İngilizce ve Fransızca seslenen Soyer, farklı ülkelerin birbirinden renkli kültürlerini sergilediği gecenin açılışını yaptı. Başkan Soyer, organizasyona katılan herkese teşekkür ederek, "Burada sizlerle olduğum için çok mutluyum. Sevgili misafirler, buradaki her anın keyfini çıkarın. Umuyorum ki buradan ayrılıp ülkenize ve ailelerinize döndüğünüzde çok güzel anılar biriktirmiş olursunuz. Her birinizin 'de mutlu anlar geçirmenizi dilerim" ifadelerini kullandı.KÜLTÜRPARK, DÜNYA KÜLTÜRLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Robot turnuvaları ve proje sunumlarında heyecan dolu anlar yaşayan genç mucitler, "Colors of Culture" etkinliğinde günün yorgunluğunu attı. Kültürpark'ı ülkelerinin kültürleriyle zenginleştiren çocuklar, birbirinden renkli görüntülere sergiledi. Bilimin kültür ve sanatla birleştiği gecede dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar aynı şarkıları söyleyip dans etti. Takımlar, kurulan sahnede şovlarını sergiledi."BİLİM HERKESİ BİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR"
Nijerya, Estonya, Hindistan, Tayvan, Lübnan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Güney Kore, Brezilya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Ürdün, Azerbaycan, Avusturya'dan toplam 24 takım kendi ülkelerine özgü gösterilerini sergiledi. Genç bilim insanların renklerini taşıyan geceyi değerlendiren Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ise, "Kültürlerin renkleri müthiş eğlenceli geçti. Burada aslında bilimin renklerini görüyoruz. Bu güzel insanlar dostluğu, barışı, bilimin birleştiriciliğini ve bilime umut olduğunu bizlere gösterdi. Bilim insanları gördüğünüz gibi kültür ve sanatı da destekliyor. Bilim, herkesi birleştirmeye devam ediyor" dedi.İNCİRALTI KENT ORMANI'NDA KAYNAŞTILAR
Turnuvanın üçüncü gününün akşamında geleceğin bilim kahramanları, İnciraltı Kent Ormanı'ndan kendileri için hazırlanan "Friendship Night" etkinliğinde doyasıya eğlendi. Takımlar ülkelerine has dans gösterileri gerçekleştirirken, genç mucitler çalan müziklerle de oynamayı ihmal etmedi. Open International Turkey, bugün (Cumartesi) gerçekleşecek karşılaşmaların ardından ödül töreniyle sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER