'Gagabulut'un çocukları öpüştürmesine uzman yorumu!

İzmir'de, para karşılığında erkek çocukları öpüştürüp bu görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaşan ve sosyal medya fenomeni olarak bilinen 'Gagabulut' lakaplı Bulut Altuğ'a tepkiler büyüyor

'Gagabulut'un çocukları öpüştürmesine uzman yorumu!

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

İzmir'de sosyal medya aracılığı ile, sözde düzenlediği yarışmalarda para verme vaadiyle küçük yaştaki çocuklara genel ahlaka uygun olmayan ve müstehcen davranışlarda bulunmaya zorlayan kişi gözaltına alındı.

İnternette kendini 'Gagabulut' lakabıyla tanıtan Bulut Altuğ (21), çektiği bu görüntüleri sayfasından paylaşınca büyük tepki gördü.

Konuyla ilgili olarak Ben Haber'e açıklamalarda bulunan Psikolog Zuhal Koçkar; çocukların kendilerini kanıtlamak için bu tür davranışlarda bulunduğunu, 16- 22 yaş aralığının kimlik gelişiminin tamamlanması için önemli bir yaş olduğunu ifade etti.

"KENDİ KİMLİKLERİNİ KANITLAMAK İÇİN YAPIYORLAR"

Koçkar; "Herşeyden önce çocuklar kişilik ve kimlik gelişimi içerisindeler ve bu gelişimlerini de henüz tamamlayabilmiş değiller. Sonuçta birilerinin davranışlarından ve emirlerinden ciddi şekilde etkilenerek 'yap' dedikleri şeyi, kendi kimliklerini kanıtlamak ve birilerinin gözünde değerli olduğunu bilebilmek adına yapabiliyorlar. Burada; aslında neredeyse 'atla' desen atlayacak konumda olan çocukların, başkalarının sözlerini dinleme gibi henüz kimlik gelişiminin ve kişiliğinin oturmadığı bir dönemden bahsediyoruz. Onun için '18 yaş blu çağı' diye dünyada gelişen bir durum söz konusu. Ancak 18 yaşından sonra kişilik ve kimlik gelişimi tamamlanıyor. Gerçi, bu tamamlanma aşaması kiminde 16, kiminde 22 olabiliyor. Çocuklar, kendi kişiliklerini kanıtlama açısından, başkalarının onayını almak adına yapıyorlar bunu" dedi.

"ONU TOPLUMDA BİZ YÜKSELTTİK"

"Bunu yaptıran da 21 yaşında." diyerek sözlerine devam eden Koçkar; "Muhtemelen kendi kimlik ve kişilik gelişimine çok fazla müdahale edilmiş olabilir. Yaptığı davranışlarla biz aslında onu toplumda yükselttik şimdiye kadar. Tıklayarak onun fenomen olmasını sağladık. O da çocukları kullanmaya başladı. Biz bu şekilde aslında ona ödül verdik, bunu yapmasını pekiştirdik. 21 yaşındaki kişinin de bunu yaparken, karşısındaki çocuğun kimlik gelişimine zarar verdiğinin farkında olduğunu sanmıyorum." dedi.

"ÇOCUKLARIN, KENDİ GELİŞİMLERİNİ KANITLAMASINI ENGELLİYORUZ"

Sosyal medya çılgınlığının giderek arttığı bu dönemde anne ve babalara büyük iş düştüğünü ifade eden Koçkar; "Aslında biizm bu konuda anne ve babalara çok büyük işler düşüyor. Bizlerin toplum olarak bilinçlenmesi de çok önemli. Çocuklara hükmetmek gibi bir tavır içerisindeyiz. Onları şekillendirmeye doğru yöneliyoruz. Onların kendi kişiliklerini ve kimliklerini göstermelerini değil, bizim istediğimize göre şekil almalarını istiyoruz. Bunun başında medya da geliyor, televizyonlar da geliyor, bizlerin davranışları da geliyor, okullar da geliyor, öğretmenler de geliyor... Sağ ve sol beynin her ikisinin birden çalışarak kendi gelişimini kanıtlamasını engelliyoruz biz çocuklarımızda. Önce bizlerin, bunun farkında olması ve çocuklarımızın kendi kişilik ve kimliklerini olduğunu kabul ederek hareket etmemiz gerekiyor" dedi.


 


 


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER