Et fiyatları, mazot vaadi, Antep fıstığı... Fakıbaba’dan önemli açıklamalar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatları, mazot vaadi, Antep fıstığı le ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Et fiyatları, mazot vaadi, Antep fıstığı... Fakıbaba’dan önemli açıklamalar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba önemli açıklamalarda bulundu.

İşte CNN Türk ekranlarında konuşan Fakıbaba’nın açıklamalarından satır başları:

ET FİYATLARINDA ETİ KAÇ LİRAYA ALABİLİRLER?

İsim falan vermemiştim, demiştim ki inşallah biz ucuz fiyatta dar gelirli kardeşlerimize et vereceğiz demiştim. Ve hemen sormasında 29 lira kıyma, 31 lira kuşbaşı olarak iki büyük zincir markette satışlarımız başlamıştı. Ve Ramazan ayı nedeniyle de çok önemli bir zincir marketimizde üçüncü bir market olarak bu sayıyı 15 binin üzerine çıkarttık. Şu an üç önemli zincir markette, 15 bin şubenin üzerinde bizim satışlarımız 29 ve 31 lira. Ama bunu yanlış anlamamak lazım. Biz 29-31'e satıyoruz, kasap esnaflarımız kardeşlerimiz ya da diğer marketler, çok para kazanıyor anlamında hiçbir zaman söylemedim, şimdi de söylemiyorum.

Bazen söylediğim zaman yanlış anlaşılıyor. Daha fiyatlı etleri insanlar yiyebilirler, özgürlükleri vardır. 29 liraya satmış olduğumuz, 31 liraya satmış olduğumuz et normal bizim etimizdir. Ama farz edelim, kıymadaki yağ oranı yüzde 20'ye kadar doğaldır ve vardır. Ama yüzde 5 yağlı oranda alan çok farklı fiyatta alabilir. Buna da saygı duyarız. Yüzde 20 yağı geçmemek kaydıyla bunu biz doğal olarak karşılıyoruz. Ama derse ki başka bir vatandaşımız, 'ben tamamen yağsız kıyma alacağım' Tabi serbest bir piyasadır, 60'a alır 70'e alır.

1 lira tarlada olan, bir bakıyorsunuz sofraya gelinceye kadar 3-4 mislinin üzerinde fiyat artışıyla geliyor. 1 liraysa, 5 liraya sofranıza geliyor. Bu doğru bir olay değil. Hükümetimiz bu noktada çalışması var.

MUHARREM İNCE'NİN MAZOTU 3-3,5 LİRADAN VERECEĞİ VAADİ

Sayın Başbakanımız şunu söyledi, "Mazotun yarısı sizden yarısı bizden" dedi. İnşallah daha büyük müjdeler gelecektir. Bizim normalde bu yıl 14,5 milyar lira Türk lirası desteğimiz var. ramazanın sonuna kadar tahminen bunun 10 milyarını vermiş olacağız. Buradaki amacımız üretici kardeşlerimizi tefecilere muhtaç etmemek.

Bizim 2017 yılında, Ocak ayından başladık Aralık ayına kadar mazotun ortalamasını aldık, bu 4,69 kuruş 4 lira 70 kuruş. Bunun yarısı 2 lira 35. Yani Muharrem Beyin şimdi vaat ettiği mazotu biz şu anda 2 lira 35 kuruşa üretici çiftçi kardeşlerimize veriyoruz.

2017'nin birinci ayı ile 12'nci ayının ortalamasını aldık. 4 lira 70 kuruşun yarısını biz ödüyoruz, 1,8 milyar ödemeye başladık. Ve bu 2 lira 35 kuruşa geliyor. Yani Muharrem beyin dediğinin çok altında fiyatla mazotu veriyoruz.

10 MİLYON TON SAMAN ÜRETİYORUZ

Alın teriyle bir tüccar para kazanmak istiyorsa onun en doğal hakkıdır. Ancak spekülatif amaçlı olarak eğer bir gıda maddesini alıp, depolayıp piyasada kalmadığında, piyasaya sürmeye çalıştığında bu hangi ürün olursa olsun, bizim regülasyon yapan et süt kurumumuz var, TMO var… Ben bunları söylemek istemiyorum ama mecbur bazen söylüyorum. Biz 10 milyon ton saman üretiyoruz ve bize yetiyor.

Ama bakıyorsunuz ki Türkiye’de sadece 10 kişi, belirli bir kısım samanı depoluyor. Ve samanı farz edelim bir kuruştan, iki kuruşa çıkartmaya kalkışıyor. O zaman hemen saman ithal ettiğinizde bir bakıyorsunuz ki fiyat yerine oturmuş…

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER