Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Ali Topuz Vefat Etti!

CHP’de uzun yıllar siyaset yapan ve 15’nci dönemde İmar ve İskan Bakanlığı görevini yürüten Ali Topuz vefat etti. 87 yaşındaki siyasetçi son olarak 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde CHP’ den İstanbul milletvekili seçilmişti.

Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Ali Topuz Vefat Etti!

8 Şubat'ta beyin kanaması nedeniyle hastaneye  kaldırılan CHP'li Eski Bakan Ali Topuz, dün gece saatlerinde İstanbul Yeşilköy Acıbadem Hastanesi'nde  hayatını kaybetti. Topuz'un cenaze törenine ilişkin ayrıntıların Kanada'da bulunan oğlu  Ender Topuz'un Türkiye'ye gelmesinin ardından netleşeceği öğrenildi.

5 dönem İstanbul  milletvekili seçilmiş, 37. Hükümette İmar ve İskan Bakanı, 40. Hükümette Köyişleri Bakanı ve  42. Hükümette  ise Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüten CHP'li Bakan Ali Topuz hayatını kaybetti. Dün gece geç saatlerde haber İstanbul Yeşilköy Acıbadem Hastanesi'nden geldi. Topuz'un 8 Şubat 2019'dan bu yana beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede tedavi gördüğü duyuruldu.

ALİ TOPUZ KİMDİR?

Ali Topuz,14 Ekim 1932, Çayeli, Rize, Türk siyasetçi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Serbest Mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneğinde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı. IV(15), V(16), 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 15. Dönem'de İmar ve İskân Bakanlığı, 16. Dönem'de Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

Evli ve 2 çocuk sahibidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER