banner51

Emin Elmacı, İzmir Türk Ocağı'nda İzmir'in işgalini anlattı

İzmir Türk Ocağı'nda, kentin Yunan işgaline uğramasının yüzüncü yıl dönümüne yönelik konferanslar tüm hızıyla sürüyor. Türk Ocağı'nın son konuğu ise Dr. Öğretim Üyesi Emin Elmacı oldu.

Emin Elmacı, İzmir Türk Ocağı'nda İzmir'in işgalini anlattı

Burak Cilasun / Ben TV

15 Mayıs 1919'da Yunan işgali acısını yaşayan İzmir'de, o dönem yaşananları, süreci ve mezalimi yüzüncü yıl dönümünde hatırlatmak için bir konferans serisi düzenleyen İzmir Türk Ocağı, bu kez Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nden Dr. Öğr. Üyesi Emin Elmacı'yı ağırladı.

"HASAN TAHSİN'İN ŞEHİT OLUŞU, DÖNEM GAZETELERİNDE BİLE VAR"

Türk Ocakları İzmir Şubesi Burhanettin Semerkantlı Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinlikte, "İzmir'in İşgali ve Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı" başlığına yönelik konuşan Elmacı, İzmir'in işgal gününe gidişini ve işgal gününde yaşananları anlatırken çok çarpıcı noktalara temas etti. Elmacı, "Bakın bugün ne yazık ki Hasan Tahsin'in tarihte yaşamadığını bile iddia edecek kadar ileri gidenler olabiliyor. Fakat dönem gazetelerine bakıldığında sonradan Hasan Tahsin adını alacak olan Osman Nevres'in şehadetinin yer aldığı görülüyor. Hasan Tahsin'in şehit olduğuna ilişkin haberde Miralay Süleyman Fethi Bey ve Dr. Şükrü Bey'in de fotoğrafları var. Hatta şehadetlerinin 3. yıl dönümünde anıldıklarına ilişkin bile gazete haberleri var." diyerek, dönem kaynaklarını tek tek gösterdi. Elmacı ayrıca işgalden bir gün önce vatanseverler tarafından hazırlanan ve üstünde "İzmir Türk kalacak" yazılı kokartlara ait bir görseli de izleyenlerle paylaştı.

"ANAFARTALAR KAHRAMANI!"

Hasan Tahsin'in ilk kurşunu sıktığı bölgeyi de yine döneme ilişkin fotoğraflardan gösteren Elmacı, Yunan işgali'nin 9 Eylül 1922'de Türk askerlerinin kente girmesiyle son bulmasıyla birlikte bir gün sonra çıkan gazeteden de Saat Kulesi'nin üstünde Türk bayrağı asılı şekilde olan fotoğrafını gösterdi. Elmacı ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de rolünün küçültülmeye çalışıldığını ancak dönem kaynaklarında dahi Mustafa Kemal için "Anafartalar kahramanı" unvanının kullanıldığını belirtti.

Konferans, İzmir Türk Ocağı Başkanı Ömer Alper Erdem'in, Emin Elmacı'ya günün anısına ilişkin verdiği hediye ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER