Ekonomi Üniversitesi için "değişim" şart!

İzmir'in ilk vakıf üniversitesi olan Ekonomi Üniversitesi, yönetimsel olarak yeni bir döneme göz kırpıyor. 27 Haziran'da gerçekleştirilecek olan genel kurul öncesi kulisler değişimi işaret ediyor

Ekonomi Üniversitesi için "değişim" şart!

Haber merkezi

Kuruluşundan itibaren İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yönetilen, dolayısıyla da İzmir Ticaret Odası'na bağlı olan Ekonomi Üniversitesi'nde, yönetimin değişim tarihi için 27 Haziran tarihindeki vakıf genel kurulu işaret ediliyor. İZTO yönetiminin değişmesine rağmen üniversite yönetiminin aynı kalması sonucu ortaya çıkan sorunlar yumağında, ortaya atılan iddialar yenilir yutulur cinsten değil.

YÖNETMELİKLERE RAĞMEN...

İZTO ve Ekonomi Üniversitesi kaynaklarından alınan bilgiye göre vakıf, üniversitenin mütevelli heyeti ve okul yönetiminin değişmemesi adına 2017 sonbaharından beri yapılan hamlelerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB’un yönetmeliğine takılması üzerine çeşitli odaklarca tırmandırılan gerilimin okula zarar vermesine ramak kaldı. Son dönemde üniversitedeki birçok öğretim üyesine Atatürkçülük üzerinden bir kara propaganda yapıldığı ve İZTO'nun yeni yönetiminin siyasi güdümlü olduğuna yönelik karalamaların yapıldığı belirtiliyor. Bazı öğretim üyelerinin üniversiteden ayrılma kararı almasında da bu propagandanın etkin olduğu dile getiriliyor.

SİYASİ BEKLENTİ İDDİALARI VAR

Üniversitede yaşananlara dair iddialar, bununla da sınırlı değil. 6 aylık yasal sınıra rağmen mütevelli heyetinin toplanma tarihinin kasıtlı olarak geciktirildiği ve 24 Haziran'daki seçimler sonrasına bilinçli sarkıtıldığı yönündeki dedikodular, üniversite içinde ciddi bir rahatsızlığa neden olmuş durumda. İddialar, 24 Haziran'da olası bir siyasi değişiklikten vakıf yönetiminin kendisine pay biçmek istediği yönünde. 

27 HAZİRAN'DA NE OLACAK?

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin geleceğinin belirleneceği tarihse, 27 Haziran olacak. Daha önce 11 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan, akabinde 7 Haziran'a ertelenen toplantı bir kez daha ertelenerek 27 Haziran'a bırakılmıştı. Hatta ertelemelere ilişkin olarak İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası Vakfı Başkanı Ekrem Demirtaş ve vakfın yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 235 üyenin oy kullanacağı genel kurul öncesindeyse rüzgarlar, Özgener'in ve mevcut İzmir Ticaret Odası yönetiminin lehine esiyor. Edinilen bilgiye göre; oy kullanacak isimlerin, rekor bir oyla yönetimi değiştireceği belirtiliyor.

REKTÖR DEĞİŞİMİ OLABİLİR

Üniversitedeki değişim sinyalleri içinde en somut verilerse yine dikkat çekici. Genel Sekreter Levent Gökçeer'in odasını toplayıp vedalaştığı belirtilirken, Rektör Can Şımga Muğan'ın da vakıf yönetiminin ve dolayısıyla üniversite mütevelli heyetinin değişmesi durumunda görevinden ayrılması bekleniyor.

'ATİLLA SEZGİN' SESLERİ YÜKSELİYOR

Öte yandan Ekonomi Üniversitesi'nin kurucu rektörlüğü görevini üstlenen ve bir süredir Türkerler Holding Genel Koordinatörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Atilla Sezgin'in, yeniden Ekonomi Üniversitesi'nin rektörü olabileceği konuşuluyor. Sezgin ve İZTO Başkanı Mahmut Özgener'in son dönemdeki görüşmeleri de, bunu doğrular nitelikte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER