"EGEV ve Mehmet Ali Susam"

Erol Yaraş yazdı...

"EGEV ve Mehmet Ali Susam"

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) İzmir’de yine çok ses getiren bir etkinliğe imza attı.

Ege Ekonomik Forum adı altında düzenlenen toplantılara başta Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkan Vekili Nihat Zeybekçi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte birçok akademisyen, iş insanı ve yabancı konuk katıldı.

Türkiye ve İzmir ekonomisi başta olmak üzere, yabancı yatırımcıların ülkemizden beklentileri, dünya ekonomisinin gidişatı ve özellikle 2019’da Türkiye’yi ve dünyayı ilgilendiren ekonomik beklenti ve sıkıntılar aydınlatıcı bir şekilde gündeme getirildi.

Son iki yılda gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda ses getiren toplantılara imza atan EGEV, Ege Ekonomik Forum etkinliklerinin ilkini geçtiğimiz yıl ekim ayında düzenlemişti.

EGEV son 5-6 yılında oldukça tartışılan bir vakıftı. Yılmaz Temizocak ve Geza Dologh’un başkanlık yaptıkları dönemde EGEV tam anlamıyla bir tabela vakfı konumuna gelmişti.

Şu anda Ege ve Türk ekonomisinde yeniden söz sahibi olan EGEV’i bu günlere taşıyan M.Ali Susam’dır.

Bir vizyon adamı olan Susam, göreve geldiği Ocak 2017’den bu yana kurduğu diyalog ve yaptığı çalışmalarla adeta ölmüş kabul edilen EGEV’i yeniden hayata döndürmüştür.

Bugün İzmir Esnaf Odaları Birliği’nin hala kamuoyunda az da olsa gücü ve etkisi varsa bunun kuşkusuz yegâne sebebi Susam’ın görev yaptığı dönemde burada attığı sağlam temellerdir.

Son yıllarda esnafın sıkıntıları ve yaşadığı ekonomik zorluklara yönelik mevcut başkan bir cümle bile etmezken, yıllar önce o koltuğu bırakmış olmasına rağmen, esnafın dertleriyle ilgilenen yine Susam’dır.

İzmir ekonomisi yeniden eski şaşaalı günlerine dönecekse EGEV gibi diğer kuruluşların da taşın altına ellerini koyma vakti gelmiştir.

İzmirliler ESİAD, İZSİAD ve EGİAD’dan da en kısa zamanda EGEV gibi çok ses getiren ve sonuca götüren organisazyonlar beklemektedirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER