Ege ve Akdeniz birbirine bağlanıyor!

Türkiye'nin önde gelen turistik merkezlerini birbirine bağlayacak çevre yolu projesinin en zorlu etabı olarak gösterilen Denizli Honaz Tünellerinin yaklaşık yüzde 80'i tamamlandı

Ege ve Akdeniz birbirine bağlanıyor!

Ege ile Akdeniz Bölgelerindeki çok sayıda kenti birbirine bağlayan Denizli'deki çevre yolu projesinin en zor etabı olan Honaz Tünelleri, yüzde 80 oranında tamamlandı.  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, Pamukkale ve Antalya gibi iki önde gelen turizm merkezi arasındaki yolculuk süresini kısaltmak üzere başlatılan Denizli Çevre Yolu projesi hızla devam ediyor.

250 PERSONEL, 100 İŞ MAKİNESİ

İzmir, Aydın, Buldan, Pamukkale ile Uşak ve Ankara hattından gelip Antalya ve Muğla yönüne gidecek trafiğin Denizli şehir merkezine girmeden devamını sağlayacak projenin kilit etaplarından Honaz Tünellerinde ise hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Cankurtaran Mahallesi'nde yapımı devam eden 2 bin 600 metrelik 2x2 şeritli tünellerde 250 personel ve 100 iş makinası, 24 saat esasıyla çalışıyor.

YÜZDE 80'İ TAMAMLANDI

Çalışmalarda ilerleme oranı sol tüpte yüzde 82, sağ tüpte ise yüzde 79'a ulaştı. Maksimum eğimi yüzde 1,5'a düşürecek tünelde kasım ayı itibarıyla ışığın görülmesi hedefleniyor.

Yapımı üstlenen özel şirket tarafından 410 milyon liraya ihale edilen proje kapsamında, bugüne kadar 160 milyon liralık yatırım yapıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün tünel dışındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alandaki kamulaştırma çalışmasının ise devam ettiği belirtildi.

TRAFİK KAZALARIYLA GÜNDEME GELİYORDU

Denizli Valisi Hasan Karahan, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasındaki karayolu ulaşımının en zorlu geçişleri arasında gösterilen ve sıklıkla trafik kazalarıyla gündeme gelen Cankurtaran mevkisindeki ulaşımın tünelle önemli ölçüde rahatlayacağına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER