banner51

Ege-Koop'tan 'enerji' hamlesi

34 yıldır İzmir'de 12 projeye imza atan Ege-Koop'un ilk S.S Ege Koop İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi'nin basın toplantısı bugün Ege Koop merkez ofisinde yapıldı.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

34 yıldır İzmir'de çok sayıda başarılı projeye imza atan Ege Koop şimdi de; S. S EGE-KOOP İzmir elektrik enerjisi yenilenebilir enerji üretim kooperatifi" ile enerji sektörüne Türkiye'de ilk kez kurduğu kooperatifle adım atıyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimini kooperatifçilik yöntemiyle ülke düzeyinde yaygınlaştırmayı planlayan Ege Koop, bugün düzenledikleri basın toplantısıyla, projenin detaylarını paylaştı. Toplantıya, Ege Koop ilk kuruculularının yanı sıra, danışma kurulu başkanı Öcal Uluç da katıldı.

"KULLANMADIĞI MİKTAR İADE EDİLECEK"

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "EGE-KOOP bu kez 34 yıllık deneyiminden, birikiminden ve kazandığı güvenden aldığı güçle, toplumun her kesiminin yararlanabileceği S.S. Ege-Koop İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi'ne ortak olacak toplum kesimler, 30 yıl boyunca evinde, ofisinde, iş yerinde, sanayi tesisinde kullanacağı elektrik bedelinin tamamını belirlenen limit içerisinde ücretsiz elde edecek, kullanmadığı miktarın ücretini de iade alacak" dedi.

FARKLI GELİR MODELLERİNE KOOPERATİF MODELİ

Ege Koop'un güneş enerjisinden elektrik üretimini kooperatifçilik metoduyla ülke düzeyine yaygınlaştırma modeliyle ilgili ayrıntılı bilgi sunan Aslan; "Ülkemizde 2016 yılından bu yana yasal zemine kavuşan Enerji Kooperatifler ve Ege Koop tecrübesi ile tüm vatandaşlarımız ihtiyacı olan elektriği güvenle üretebilecektir. Ege Koop, şimdiye kadar tamamlamış olduğu 30 bin konut güvencesi ile güneş enerjisinden elektrik üretimini kooperatifçilik metoduyla yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda bir çok farklı gelir grubundaki ev abonelerine, ticari abonelere yönelik Enerji Kooperatif modelleri oluşturulmuştur" dedi.

Kooperatif katılımcılarının uygun çatı alanlarında ya da bulundukları elektrik dağıtım bölgesinde yer alan herhangi bir arazide yer alan kooperatif retim tesisinde ihtiyaçları olan elektrik enerjisini üretebilecekelirni vurgulayan Aslan; "Kooperatif katılımcıları, ortak oldukları pay oranında üretilen elektrikten yararlanır, 30 yıl boyunca elektrik üretiminden faydalanırlar." dedi.

EGE'DE BİR İLK

Kurulan enerji kooperatifi Ege-Koop Enerji'nin, İzmir'de hatta Ege'de bir ilk olması sebebiyle çok önemli olduğunu vurgulayan Aslan "Ege Koop Enerji Kooperatiflerinde Ege Bölgesi pilot bölge olarak seçilmiş Aydın, Manisa'da kira anlaşması yapılan yerler aracılığı ile İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla bölgelerinde yer alan tüm vatandaşlarımızı elektrik üretiminde ortak etmeyi planlamaktadır. Sonrasında faaliyetlerine tüm Türkiye'de devam edecektir" dedi.

3 ANA MODEL

Ege Koop enerji tarafından oluştrulan enerji kooperatiflerinde 3 ayrı model bulunduğunu ifade eden Aslan; "Birincisi ev tipi enerji kooperatifi, ikincisi ticarethane tipi enerji kooperatifi, üçncüsü ise sanayi tipi enerji kooperatifidir. Ege Koop enerji 10 bin TL katılım payı karşılığında tüm kooperatifle üyelerine 30 yıl boyunca yılda 2 bin KWH elektrik kullanım hakkını sunmayı hedefleyen kooperatif modeli ile güneş enerjisinin tabana yayılması konusunda önemli bir misyon yüklenecektir" dedi.

"Bizim hedefimiz 2019 yılına kadar toparlayıp, insanlara ulaştırmak." diyen Bunu yapmak zor değil. Maliyet de çok değil. İlk kooperatif modelinin biz başlatıyoruz ve umarız bu büyür. Önümüzdeki yerel seçimlerde tüm partilerin gündeminde olabilecek bir projedir." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER