Ege'de başarının adı A+

Ege Üniversitesi Hastanesi, bundan sadece iki yıl öncesinde Sağlık Bakanlığı kriterlerinde 100 üzerinden 53 almaktaydı. Bugün ise tam 96,28 alarak A plus hastane seçildi.

Ege'de başarının adı A+

ADİFE TERYAKİ / BEN HABER

Ege Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde son iki yılda gerçekleştirilen vizyon projelerle adından söz ettirmeye devam ediyor. UniAr (Üniversite Araştırma Laboratuarı) ve TÜMA (Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması) tarafından Ege Üniversitesi'nin A+ üniversite seçilmesinin ardından son olarak Sağlık Bakanlığı'nca Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin A+ hastane seçilmesi geniş yankı uyandırdı. İki yıllık süreçte ardı ardına gelen başarıların ve A+ serüveninin detaylarını öğrenmek adına BEN Haber olarak bir ilki gerçekleştirerek Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ile tarihi sayılabilecek konuyu ele aldık

Sayın Rektörüm ilk olarak Temmuz ayı ortalarında Ege Üniversitesi'nin A+ üniversite olduğunu öğrendik ve üstünden bir ay bile geçmeden de Ege Üniversitesi Hastanesi A+ hastane unvanı kazandı. Nedir Ege'nin bu A+ serüveni? Bu başarılar hangi çalışmaların neticesinde, nasıl yakalandı?

Ege Üniversitesi'nde yaklaşık iki yıldır görev yapıyorum. Bu iki yıllık süreçte öğrenci odaklı anlayışla ilerledik. Öğrenci memnuniyetini merkeze aldık. Öğrenci olmazsa zaten üniversite kavramının bir anlamı yok. Ege Üniversitesi Türkiye'nin köklü üniversitelerinden birisi. 64 yıllık bir geçmişi, 81 ilden de öğrencisi var. Öğrencinin YÖK nezdinde memnuniyetini belirleyen altı tane parametre var. Barınma, yemek, kampüs, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim öğretim alması gibi parametler doğrultusunda, TÜMA tarafından yapılan bir çalışmada, Ege Üniversitesi A plus üniversite oldu. Bundan dolayı mutluyuz. Bu A plus serüveni Sağlık Bakanlığı'nın hastane nezdindeki bir çalışması sonucu ortaya çıktı. Bu Türkiye'de zaten var olan bir şey. Bununla ilgili yüzlerce desem belki az kalır, binlere yakın parametre var. Bu parametrelere yönelik olarak biz Ege Üniversitesi Hastanemizde, iki yıllık süreçte başhekimliğimiz başta olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımızla beraber hastanemizdeki uygulamalara el attık. Bu uygulamalar sağlık hizmetinde kaliteyi, etkinliği ve verimliliği arttırdı. Ege Üniversitesi Hastanesi çok köklü bir geçmişe sahip. Binalarımız eski ama hocalarımız, akademik kadromuz tam kapasiteli.Yazılımları devreye soktuk, sağlık hizmetinde ilaçtan birçok film çekimine kadar bir çok alanda verimliliği arttırdık, israfı azalttık. Ama aynı zamanda hastanın memnuniyeti bizim için çok önemli. Ege Üniversitesi çok büyük bir üniversite ve ben rektör olarak çok sık hastane ziyareti yapıyorum. Haftada minumum iki ila beş gün arası Tıp Fakültesi ve hastane bölgesine geçiyorum. Polikliniklerde, dahili birimlerde, cerrahi branşlarda, uygulamaları yerinde görmek, hastalarla sohbet etmek, onların önerilerini almak açısından bu ziyaretler çok önemli. Hasta ziyaretleri de yapıyorum, haftada en az bir gün. Burada gezdiğimizde, çıkan verileri kağıda döktük ve çok geniş bir ekip kurduk. Bakanlık bizden kaliteyi temel gündemimize almamızı istedi. Ben bunları yaptım. Kalitenin etkili bir şekilde yönetilmesi için yeni bir yapılanmaya gittik. Bir ekip kurduk. Bu ekiple birlikte de Kalite ve Akreditasyon Birimi yerine, Kalite Koordinatörlüğü kurduk. Kalite Koordinatörlüğü sayesinde aksayan şeyleri düzeltme şansı bulduk. Bizim için en kritik eşik 85 puan idi. 85 puan aldığınız zaman sağlık turizmi yapabiliyorsunuz. Biz Ege olarak 100 üzerinden 85 değil 96,28 puan aldık. Bu puan iki yıl önce 53'tü. Bunun İzmir açısından büyük bir önemi var... Ben size ve BEN Haber'e teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu aslında İzmir'in gündeminde olan bir konuyken, bunu ilk gündeme alan ve röportaj yapan siz oldunuz.

“BURASI VATANDAŞA GÜVEN VERİYOR”

Hastanenin A+ olması vatandaş ve haliyle hasta açısından ne anlama gelmekte?

Ege Üniversitesi sadece İzmir'e değil, Türkiye'ye ve uluslararası alanda birçok ülkeye de hizmet ediyor. Gerek uluslararası olsun gerek Türkiye, Ege Bölgesi yahut İzmir açısından devletin üniversitesinin en üst düzeyde sağlık hizmeti veriyor olması adeta çok özel bir hastaneden çok daha kaliteli hizmet verebileceğinin somut göstergesi ve bir de bunun sertifika edilmiş olması. Bu vatandaşa ne sağlar? Güven sağlar... Yani Ege Üniversitesi'ndeki doktorlarımıza, hocalarımıza, sağlık çalışanlarımıza,bir bütüncül yaklaşımla Sağlık Bakanlığı nezdinde biz diyoruz ki A plus, yani sağlık hizmetini en iyi veren üniversite hastanesi olduk. Burası vatandaşa güven veriyor.

Doğrudan hastane için sormak gerekirse, nedir Ege Üniversitesi Hastanesi'ni A+ yapan kriterler?

Bu çok uzun bir liste halinde sıralanabilir fakat tabi yazılımlar var, dijitalleşme var, malzeme kullanımı, yerleşim planlaması, doktor tanı teşhis koydu, tedavi yöntemi, doktor ne ilaç verdi, bunun kayda alınması, hemşirenin onu uygulaması... Laboratuvarları birleştirdik daha etkin hale getirdik..Burada sağlık hizmetinde yer alan sağlık teknikerinden profesöre kadar herkes yaptığı işi somut olarak yazılı hale getiriyor, sisteme yazılımla işliyor ve kimin ne yaptığını görebiliyoruz.Çok ekstrem hastalıklara kadar, bütün bunların her birine yönelik teşhis, tanı ve tedavi anlamındaki prosedürlerin hepsi yöntemsel olarak, işlevsel halde. Ege Üniversitesi'nin anaç bir yapısı var. Maddi hesaplar içine asla girmedik.Bir hasta geldiğinde önce Allah'a emanet sonra bize.. Şifa vermek için herkes elinden geleni yapıyor.

“TÜRKİYE'NİN EN GÜVENLİ HASTANESİ”

Sağlık sektörü büyük bir özveri gerektiren, meşakkatli bir alan. Bundan yola çıkarak hastanenin, çalışanlar için de A+ olduğunu söyleyebilir miyiz?

Türkiye’de bir ilk olarak Ege Üniversitesi hastanesinde kendi güvenliği var, bir olay yaşanırsa eğer polis var, jandarma yerleştirildi, bekçimiz var. Yani ilk kez dört adet güvenlik kolu birimi hastanede görev yapıyor. Acil Servis’te de sorunları ortadan kaldıracak bir yapılanma içine girdik. Biz vatandaşımıza diyoruz ki Türkiye’nin en güvenli hastanesindesiniz, rahat olun. Devlet bize güvenmiş bu belgeyi vermiş, biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bu güvenlik aynı zamanda sağlık çalışanlarına da ayrı bir güven veriyor.. Ben sağlık çalışanlarımızla çok iç içeyim.Bunu övmek için değil de severek yaptığım için söylüyorum.Onların gözlemi, motivasyonu benim için çok önemli. Ege Üniversitesi hastanesine çok sık gidiyorum. Bunlara cumartesi ve pazar da dahil. Üniversitemiz için hastane çok önemli. Tüm çalışanlarımıza eğitimden tutun sağlığa varana kadar özel bir ilgi de gösteriyorum. Onların iyi ya da kötü günlerinde yanında oluyorum. Düğüne davet ettiklerinde düğüne gidiyorum, cenaze olursa baş sağlığına gidiyorum.Çalışanlarımızın, hastalarımızın gözünde Rektör ulaşılabilir oldu. Turkuaz masa kurduk çalışanlarımız oradan da ulaşabiliyor. Aynı zamanda sağlık çalışanlarımızın birinci dereceden akrabalarına da yardımcı oluyoruz.

Ege Üniversitesi Hastanesi bölgenin en yoğun hastanelerinin başında geliyor ve zaman zaman vatandaş bu yoğunluğa sitem edebiliyor. Buna karşın Ege'ye gelmekten de geri kalmıyor. Bu büyük ilgiyi nasıl yorumlamak gerekir?

Bir kere çok geniş bir akademik kadro var. 43 anabilimdalı var, her bir anabilimdalının içerisinde çok farklı alanlar var. Böyle yüksek kapasiteli bir üniversite hastanesini bulmak çok zor. Çok ciddi bir bilimsel birikim var. Oturmuş bir düzen var... Bunlar hemen olacak işler değil, bunları sağlamak kolay değil. Bunun vermiş olduğu güvenle insanların buraya ilgisi büyük. Bazen randevularımız doluyor, bu yüzden 7/24 yüksek performansta hizmetteyiz.

“SAĞLIK TURİZMİNE CİDDİ İLGİ VAR”

A+ değerlendirmesinde 85 puanı aşan hastanelerin sağlık turizminde yetki belgesi alabildiğinden hareketle sormak gerekirse, Ege Üniversitesi Hastanesi'nin sağlık turizmindeki hedefleri nelerdir?

Sağlık turizminde çok ciddi bir ilgi var. Her kesimden hastalar bize gelmek istemekte.Çünkü Türkiye'de bir marka olduk. Sağlık turizmi şu demek İngiltere'den buraya bir hasta gelip Avrupa standartlarında muayene olabiliyor, tedavi görebiliyor. Sağlık Bakanlığı Uluslararası arenada Ege Üniversitesi'nin bu normları sağladığını belirtiyor.

A+ unvanını korumak için neler yapmak gerekiyor ve hastane bağlamında bundan sonraki hedefler nelerdir?

Bundan yola çıkarak hedefimiz de bu aldığımız 96,28 puanı korumak ve mümkünse 100 puan yapabilmek. Fiziki imkanlarımız eski olsa da sağlık hizmetini en verimli kapasitede vermeye devam ediyoruz, edeceğiz. Sağlık Bakanlığı'nın vermiş olduğu parametreleri kurmuş olduğumuz Kalite Koodinatörlüğü'yle beraber takip etmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER