EBSO 100 büyük firmayı açıkladı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 'Üretimden satışlar' kriterine göre 100 büyük firmayı düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Yorgancılar, seçime ve ekonomiye dair de önemli açıklamalarda bulundu.

Cansu Temir Aksu - Ben TV

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 'üretimden satışlar' kriterlerine göre belirlenen 100 büyük firmayı, bugün düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Öte yandan Yorgancılar, güncel ekonomik gelişmeleri de değerlendirerek, önemli açıklamalarda bulundu. 

'2018 yılı üretimden satışlara göre 100 büyük sanayi kuruluşu değerlendirmesi' başlıklı sunum yapan Yorgancılar; "Üretimden satışlara göre bu çalışmayı 37 yıldır gerçekleştiriyoruz. 2018 yılında bir değişiklik yaptık. Üretimi ve merkezi izmir'de olan firmaların üretim rakamlarını da değerlendirmeyi aldık. İzmir dışında olan ve vergisini burada ödeyen firmalar da dahl edilmedi. İzmir'de üreten ve vergisini veren firmalarla bu çalışma yapıldı." dedi. 

Yorgancılar; "Firma açısından değerlendirdiğimizde 81 firmanın kar beyan ettiğini 58 firmanın Arge yaptığını, 19 firmanın 2018 bilançosunu zararla kapattığını beyan etmişler." diyerek tablo üzerinden açıklamalarına devam etti.

"İzmir sanayisinin en öne çıkmış, bölgenin esas sanayi dokusunu bu firmalar ön plana çıkarıyor." diyen Yorgancılar; "Üretimden satışlara göre bakıldığında bir numara TÜPRAŞ. İlk 10 firmamız 100 büyük firmamız üretimden satışların yüzde 57sini yapıyor. Toplam 106 milyon liralık net satışların 94 milyarı üretimden satışlardan oluşuyor. Net satışların yüzde 89u üretim ile yüzde 11'i de üretim dışından oluşuyor." dedi. 

İŞTE LİSTEDEKİ 10 FİRMA
100 şirketin arasında ilk 10 sıra şu şekilde oluştu:

1- Tüpraş-İzmir Rafineri

2- Petkim

3- İzmir Demir Çelik,

4- Philsa Philip Morris

5- BMC Otomotiv

6- JTI Tütün

7- Özkan Demir Çelik

8- Kocaer Demir Çelik

9- Abalıoğlu Yem-Soya

10- Pınar Süt

"DIŞA BAĞIMLI BİR TABLO VAR"

100 büyük firmanın dış ticaret performansının incelendiğinde 6.500 ihracat, 11.981 ithalat yaptığı görüldüğünü ifade eden Yorgancılar; "Türkiye'de ihracat yapan 100 firmanın dışa bağımlılığını gösteren bir tablodur bu. İhracat yapan bir firma varsa, bir dışa bağımlılık var. Kimya, gıda, kağıt net ithalatta, tekstil mermer de net ihracatta öne çıkan grubumuz. EBSO 100 ile İSO 500ü karşılaştırdığımızda ARGE yatırımlarında daha çok yol almamız gerektiği bu tablodan ortaya çıkıyor. ARGE harcamalarımızın yüzde biri yakalayamaması milli gelirde bizi de uzaklaştırıyor hedeflerimizden." dedi.  

100 büyük firmanın özet verilerine bakıldığında; 8 milyar civarında brüt kar görüldüğünü söyleyen Yorgancılar; "Yaklaşık 57 bin kişinin istihdam sağladığını görüyoruz bu 100 firmanın. Bize bağlı 100 firmada borç öz kaynak oranları 256,8 çıkarken İSO'da 170  oranında çıkmıştı. Bir firmanın bankalara olan borçların toplamı öz kaynaklarına olan borcuna böldüğünüzde bu rakam yüzün üstüne çıkarsa, riskli olarak değerlendiriliyor piyasada. Borcunuz 100, öz kaynaklarınız 200 ise limitte, banka borcunuz 100 ise farklı bir sonuç." dedi. 

"YATIRIMLAR BANKA KREDİLERİ İLE YAPILIYOR"

"Borç/öz kaynak oranı işletmenin yatırımlarının finansmanında ne ölçüde borç kullanıldığını ifade eder."  diyen Yorgancılar; "Türkiye'deki firmalar yapmış olduğu yatırımların tamamını banka kredileri ile yapıyor. Bankaların sistemin içindeki payının ne kadar önemli olduğu buradan görülüyor." dedi.

"FİRMALAR BANKALARA ÇALIŞMIŞLAR"

Firmaların nakit dengesi açısından kısa vadeli borçların oranının oldukça yüksek olduğunu İfade eden Yorgancılar; Satış karlılıklarına bakıldığında, bu sene satış karlılığının yüzde 6 civarında olduğunu söyledi. 

"Firmalar gelirlerinin büyük kısmında, bankalara çalışmışlar." diyen Yorgancılar; "Finansman giderleri yukarı doğru çıkmış. 2017 yılında yüzde 32 olan oran 2018 yılında yüzde 89'a yükselmiştir. Artan faiz rakamları ve kurdaki çıkış firmaların finansman giderlerinin nasıl arttığını çok net göstermektedir. Kurlardaki istikrarın önemi sanayici açısından önemi ortaya çıkıyor." dedi.

"HERKESİ ETKİLEYEN BİR SONUÇ"

Yabancı sermayeye bu olayların yansımasına da değinen Yorgancılar; "Geçen senelerde farklı olarak firmalarımızın borçlanma ve kar zarar verilerinin yerli firmalar ile paralel olduğunu gördük. Bu herkesi etkileyen bir sonuç olarak karşımızda." dedi.

"TÜRKİYE'NİN YATIRIM YAPMASI GEREKİYOR"

"Neden üretim yapmak zorundayız?" diyerek konuşmasına devam eden Yorgancılar; "Bu Türkiye'nin reçetesi. Biz, 9'a kadar düşürmüşüz işsizliği. 85 milyon nüfusumuzu yüzde 7,5 işsizliği çok rahat idare edebilir. Bizim ekonomimiz yüzde 6 7 çok rahat kaldırır. Ama maalesef Türkiye'dek işsizlik yüzde 11 12ye ulaştı. Yatırım yapılması gerekiyor Türkiye'de. Türkiye'de zayıf performansımızın ana nedeni, bilimsel bilgi üretimi ve bunun teknolojiye dönüştürülmesi süreçlerinin niteliğindeki gerilemedir. Eğitim-bilim-üretim zinciri yeniden tanımlanarak etkin bir rol dağıtımı ile eyleme geçilmelidir." şeklinde konuştu.

Ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Yorgancılar, YSK'nın kararı ile tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sanayiciye zaman kaybettirdiğini ifade etti. 

"SEÇİMİN TEKRAR YAPILACAK OLMASI BİZE ZAMAN KAYBETTİRDİ"

"Hem bizim hem ülke gündemine baktığımızda, Türkiye'de bir seçim oluyordu seçim bitiyordu. 80'li yıllardan bahsediyorum. Partiler diyordu ki erken seçim olsun. Şimdi Allahtan seçimleri zamanında yapabilen bir ülke olduk. Bu da çok önemli. Yerel seçimlerin biz Mart ayı sonunda bizde biteceğini tahmin ettik ve piyasada kendini buna göre formatladı ve Nisandan itibaren işlerin rayına gireceğine dair beklentinin içine girdik. Ama yapılan itirazlarla YSK seçim tekrarlanması ile karar aldı. 23 Haziran da İBB seçimi tekrar gerçekleşecek. Hem Ramazan ayı, hem bayram tatili, birde seçimin Haziran ayında oması bize Mayıs ve Haziran ayını da kaybettirdi. Birisi yatırım yapacak şu seçimler bitsin ondan sonra vs. Odaklanan yer, seçimler oldu. Dolayısıyla bizim gündemimizin seçim mi ekonomi mi dersek, ekonomi yine 2. plana kaldı. Dolayısıyla reformlar yapılıp, yatırım ortamının normalleşme sürecine girmesi lazım. Bir de jeopolitik riskler var. Çin Amerika'dan yüzde 35 gümrük vergisi koyuyor. Bu iki dev hem üretimde hem ihracata sahip olan stratejik ülkeler Bunun dışında kalmamız mümkün değil. İran ambargosu, S300ler, doğalgaz fiyatları. Terörü saymadım. O ülke sorunumuz. Dünya terörle 11 Eylül'de tanıştı, biz hep yaşıyoruz. Çözümü de küresel olmak mecburiyetindedir. Tüm ülkeler taşın altına eline koymalıdır. Bu herkesin sorumluluğundadır." dedi. 

Yorgancılar; "Olası bir erken seçim durumu var. Bu benim gündemimde değil ama konuşuluyor. Uluslararası dış politika adımları. AB'ye üyelik ile ilgili çalışmalarda ülkemizde elinden geleni yapmaya çalışıyor ama bunun bir şekilde çözülmesi lazım. Bizi oyalama niyetleri devam ediyorsa da gümrük birliği anlaşmasının da yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Çin-Amerika arasındaki konu: Önce can, sonra canan. Çin ve Amerika bunu yaparsa sende kendi menfaatini koruyacaksın. Bu işsizliğin daha fazla artmasını istemiyorsak, biz yerli sanayimizi korumak zorundayız." dedi. 

"Bugün yeni bir hikaye yazmamız lazım." diyen Yorgancılar; "Yeni bir heyecan yaratacağız. Bugün yaptığımız ihracatın yüzde 92'si sanayi üretiminden oluşuyor. Eskiden tarımdı. Türkiye'nin dokusu da değişti. Orta vadede, katma değerli üretim ve dijitalleşme doğrultusunda ilerlenmesi yeni doğrudan yatırımların ivedilikle teşvik edilmesi lazım." ifadelerini kullandı. 

"BU KRİZ UZUN SÜRDÜ AMA BU DA GEÇECEK"

Ortaya çıkan bu tablodan sonra "Moral bozmak yok." diyen Yorgancılar; "Ben 45 yıldır iş hayatının içindeyim. Bir sürü kriz gördüm. Bu uzun sürdü ama bu da geçecek. Ama burada hepimizin birlik içinde olmamız lazım. İki ittifak var. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı. İkisinin de kelime anlamı aynı. Bir olmaylıyız. Biz böyle düşünürsek bu ülke uçar gider. Ana muhalefeti ile siyasi tüm partilerleri, iktidarı bu ülkenin kalkınması ile ilgili her konuyu konuşup tartılmak zorunda. Hepimizin sorumluluğu bu." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER