Durmaz, Aliağa'daki o satışla ilgili konuştu: Tarihe geçecek yağma...

Aliağa'da 660 bin metrekarelik alanın, encümen kararı ile satılmasına meclisten onay çıktı. Karara CHP Aliağa İlçe Başkanı Durmaz sert tepki gösterdi, "Bu karar, siyaset tarihine arazi yağması olarak geçecek bir karardır" dedi

Durmaz, Aliağa'daki o satışla ilgili konuştu: Tarihe geçecek yağma...

Aliağa’da, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe başkanı Özcan Durmaz’ın gündeme getirdiği ve ‘Aliağa’nın toptan satışı’ olarak nitelendirdiği 660 bin metrekarelik alanın, encümen kararı ile satılmasına  Aliağa Belediye Meclisi’nde MHP’li tüm üyeler ve AK Partili bazı üyelerin oylarıyla karar verildi. 

Karara sert tepki gösteren Durmaz, belediye binası önünde baısn açıklamaıs düzenledi. İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Karaşan da Durmaz2ın konuşması sırasında orada bulunarak destek verdi.

TAM ANLAMIYLA YAĞMADIR

“Bu iş tam anlamıyla yağmadır” diyen ve kararı yargıya taşıyacaklarını ifade eden Durmaz'ın açıklaması şu şekilde: 

Ahlak dışı, etik dışı bir yetki kullanımıdır. Kamu malına ve yetim hakkına göz dikme, el koymadır. Cumhur ittifakı adı altında buluşan MHP ve AKP’nin yerelde kurduğu kirli bir çıkar ittifakıdır. Ne yazık ki bu yağma işi yerel siyasi aktörlerden yukarıya doğru uzanan büyük bir çıkar organizasyonudur. Organize bir iştir. Bu kirli karara destek vermeyen AK Partili dört meclis üyemize kamu malına ve yetim hakkına gösterdikleri ihtimam nedeniyle teşekkür ederim. Aliağa halkı bu arazi yağmasına destek verenleri ve karşı çıkanları hiç unutmayacaktır.

ADRESE TESLİM SATIŞ VURGUSU

Satışa konu edilen arsalardan Çaltılıdere köyünde bulunan; 1009, 1031 ve 1035 parsel numaralı arsaların hepsinde belediye özel şahıslarla hissedardır. Sadece 1009 parselde şahıs hissesi belediye hissesinden daha büyüktür. 1031 parselde; belediye hissesi 336 bin metrekare, şahıs hissesi 8 bin metrekaredir. 1035 parselde ise belediye hissesi 216 bin metrekare, AK Partili belediye meclis üyesi olan bir şahısa ait hisse ise bin metrekaredir. 1035 parselde bulunan hissedar kişi aynı zamanda arazinin 20 yılık kiracısı durumundadır. Parsellerin hepsinin üzerindeki hissedarlık ilişkileri bu belediye tarafından kurulmuştur. Hatta 1035 parsel üzerinde, AK Partili Belediye Meclis üyesine uzun süreli hak sağlayan kiracılık ilişkisi daha geçen perşembe günü encümende oy çokluğu ile kabul edilip tapuya şerh edilmiştir.

Bu parsellerin hepsi son bir yılda, çok daha büyük olan parsellerin belediye tarafından ifrazlarla ayrılmasıyla yaratılmış yeni parsellerdir. Bu yolla büyüklükleri nedeniyle tek parça olarak sindirilmesi mümkün olmayan bu büyük araziler, rant paylaşımına uygun ve yutulabilecek lokmalar haline getirilmiştir.

BU TAM BİR KANDIRMACADIR

Bozköy ağır sanayi bölgesinde bulunan; 35 bin 500 metrekarelik 212 parsel, 10 bin metrekarelik 1455 parsel, 5 bin metrekarelik 937 parsel ve 13 bin metrekarelik 11 ada 1 parseldeki araziler ise köy tüzel kişiliğine ait olduğu dönemden beri tapuya şerh edilmiş kiracısı olan arazilerdir.

Belediye meclisinden encümene verilen satış yetkisi kararlarında sanki usulüne uygun bir satış yapılacakmış gibi bir görüntü vardır ama bu tam bir kandırmaca ve illüzyondur. Minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır. Bugünkü tablo organize bir çalışmayla adım adım kurulmuştur. Az önce anlattığım kiracılık ve hissedarlık ilişkileri ince ince örülerek bu arazilerin kimlere satılacağı önceden kurgulanmıştır.
Bozköy’deki 35 bin 500 metrekarelik 212 parsel nolu arazi geçtiğimiz günlerde icra kumpası ile adrese teslim olarak satılmak üzereyken açtığımız dava ile satışını durdurduğumuz arazidir. Şimdi yine aynı adrese diğer Bozköy parselleriyle birlikte satılacaktır.

Bu araziler üzerinde bulunan ve köylerden belediyeye geçen hissedarlık ve kiracılık ilişkileri mevcut belediye yönetimi tarafından 4 yıldan beri yasal yollar kullanılarak Aliağa halkının lehine ve kamu yararına rahatlıkla çözülebilirdi. Ancak gelinen noktada bir kez daha açıkça görülmektedir ki, belediye başkanının niyeti kamu malını korumak değil bu kiracılık ve hissedarlık ilişkileri üzerinden kamu malı yağması yapmaktır.

Bunun örnekleri çoktur. Hatırlanacağı gibi Çaltılıdere 461 parselde bulunan 584 bin metrekarelik belediye hissesi 13 bin metrekarelik sonradan hisse sahibi olan kişiye adrese teslim devredilmek istenmiş, tüm itirazlarımıza rağmen bu kirli devir işi en sonunda başka formüllerle başarılmıştı.

Ayrıca kamuoyundan saklanarak büyük bir gizlilik içinde geçen yıl Çaltılıdere köyünde başka bir arazi yağması daha gerçekleştirildiğini yakın zamanda öğrendik.

2014 yılında belediyeye geçen 1 milyon 558 bin 363 m2’lik 970 parsel numaralı arazinin; 1 milyon 117 bin 378 m2’si belediyeye, 440 bin 975m2’si ise diğer 19  hissedara ait idi. Yani parselin yaklaşık %72’lik bölümü belediyenin idi. Sonraki süreçte 970  parselin 485 bin 337m2’lik kısmı konut imarlı alana girdi. Kalan kısım ise imar planlarında yeşil alan olarak ayrıldı. Aliağa Belediyesi encümen kararıyla;  diğer 19 hissedarın sahibi olduğu 440 bin 975 m2’lik hisselerin tamamını konut imarlı alana kaydırarak, geriye kalan alan kendisine kalacak şekilde tapuya kaydettirmiştir. Yani arazinin kıymetli yerini özel şahıslara bırakmış, kıymetsiz yerini kendisi almıştır. Aliağa Belediyesinin başlangıçta parseldeki hisse oranı % 72’dir. Bu hesaba göre Aliağa Belediyesinin imarlı alanda sahip olması gereken arsa miktarı 349 bin 443m2 olmalıdır. Oysa Aliağa Belediyesi, kendi yaptığı ifraz ve taksim işlemleri sonrasında arazinin konut planlı yani kıymetli olan yerinden sadece 45 bin m2’lik bir kısmı alarak,  %72’lik hissesini fiilen % 9’a düşürmüştür. Belediye hisse oranı doğrultusunda konut imarlı alandan alması gereken 304 bin metrekarelik arsayı diğer hissedarlara bedavaya devir etmiştir.

ÖZEL ŞAHISLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ OLACAKTIR

Gerek eskiden yapılan satış kisveli devirler, gerek şahıs hisselerini imarlı alanlara kaydırma işlemleri, gerekse son meclis kararlarıyla yapılacak olan adrese teslim satış kisveli devirler ile Aliağa halkının ortak malı olan toplam 1 milyon 400 bin metrekarelik imarlı arsalar, özel şahıslara peşkeş çekilmiş olacaktır. Aliağa gibi arsa fiyatlarının çok yüksek olduğu bir kentte 1 milyon 400 bin metrekarelik imarlı arazinin en ucuz rakamlarla tutarı 1 milyar 500 milyon lira eder. Eski parayla 1, 5 katrilyon lira demektir. Bu rakam ise Aliağa Belediyesinin bugünkü rakamlarla 15 yıllık bütçe gelirine denk düşmektedir.
Hatırlanacağı gibi Çaltılıderede daha önce yandaşa yapılan satış kisveli devir işleminde eşsiz kıymetteki kocaman arazi ve koy, Aliağa İstiklal caddesindeki orta boy bir dükkan fiyatına devredilmişti. Az önce aktardığım olayda da belediye diğer hissedarlara 304 bin metrekarelik imarlı hissesini bedavaya bırakmıştı. Bundan sonraki satış kisveli arazi devir işlemlerinde de yine aynı şey olacaktır. Encümen meclisten aldığı yetkiyle geri kalan arsaları da adrese teslim ve bedavaya yakın fiyata devredecektir. Bu satışlar yapıldıktan sonra göreceğiz ki 1 milyon 400 bin metrekare imarlı arazisini elinden çıkaran Aliağa Belediyesinin kasasına eski ve yeni satışların toplamından giren para 100 milyon lirayı bile bulmayacaktır. Yani Aliağa halkının en az 1 milyar 400 milyon lirası hokus pokusla iç edilmiş olacaktır.

DESTEK VERMELERİYLE MECLİSTEN GEÇMİŞTİR

Asıl şaşkınlığımız ise belediye meclisinde bugüne değin arazi yağmasına karşı birlikte oy kullandığımız AK partili belediye meclis üyelerinin tutumudur. Dün karşı çıktıkları kamu malı yağmasına şimdi onay verdiklerine göre, organize yağma hazırlığından haberdar oldukları anlaşılıyor. Hatta 1035 parselde olduğu gibi bazı AK partili meclis üyelerinin arazi yağmasında kendi adına pay sahibi olduğu görülüyor. Bu organizasyonun sadece yerel siyasi aktörlerle kalmadığını, neredeyse küçük bir devlet bütçesi büyüklüğündeki bu rantın yukarıya doğru siyasi uzantılı ortakları olduğunu biliyoruz.

Bu arazi yağmasına mecliste onay vermeyen; CHP’li meclis üyelerimiz Erol Güngör, Ulviye Öztürk ve Bahar Deniz’e, AK partili meclis üyelerinden Kazım Ulaş, Fatma Bayer, Yaşar Gidici ve Mustafa Uzunoğlu’na tüm kamuoyunun huzurunda,  Aliağa’nın namuslu ve dürüst insanları adına, kamu çıkarına ve tüyü bitmemiş yetim hakkına sahip çıkmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.
Kamu malı yağması, MHP’nin tüm meclis üyeleri ile iki bağımsız meclis üyesinin ve Ak Partinin diğer meclis üyelerinin destek vermesiyle meclisten geçmiştir. Herkesi tarihte hatırlanacağı yere koymak için bu tabloyu burada zikrediyorum.

SON KUPON ARSALARDIR

Encümen tarafından satılacak olan bu arsalar, Aliağa Belediyesinin ciddi kıymete ve önemli değere sahip son kupon arsalarıdır. Bunları da sattıklarında belediye mülkleri gerçek anlamda yağmalanmış, belediyenin içi boşaltılmış olacaktır. Bu satışların 24 Haziran seçimleri öncesinde yangından mal kaçırırcasına yapıldığını hemşerilerimizin dikkatine sunarım. Seçimlerin kaybedileceğini görenler; arkalarına aldıkları siyasi güce dayanarak ve bu siyasi gücü temsil edenlerle kurdukları rant ortaklığı ile son anda büyük voleyi vurma telaşındadırlar.

YARGIYA TAŞINACAK 

Şimdiye değin encümen eliyle yapılan tüm satışlar ve hisseli arazilerde şahıslara sağlanan tüm imtiyazlar hukuken sakattır. Dün meclisten encümene verilen satış yetkisi de hukuki dayanaktan yoksundur. Zira belediye mülklerinin satışı, devri, trampası ve 3 yıldan daha uzun süreli kiraya verilmesi işi belediye Meclisinin yetkisindedir. Belediye meclisi bu yetkiyi devir edemez ve yetkisini kamu zararına yol açacak şekilde kullanamaz. Bu nedenle daha önce yapılmış olan kamu zararına satışları ve devir işlemlerini nasıl yargıya taşıdıysak bu meclis kararını da kamu zararına yol açacağı için yargıya taşıyacağız.

NAMUSLU İNSANLAR BU YAĞMAYI UNUTMAYACAKTIR

Etik dışı ve ahlak dışı kamu malı yağmacılığını yapanlar, “Kararı geçirdik, işi bitirdik” diye sevinmesinler. Yol açtıkları kamu zararının hesabını yargı önünde vereceklerini unutmasınlar.
Kamu malını hukuki kılıfa uydurmaya çalışarak yağmalayanlar, hak ettikleri siyasi cevabı önce 24 Haziran seçimlerinde, sonrasında ise yerel seçimlerde fazlasıyla alacaklardır.
Aliağa halkı, Aliağa’nın namuslu ve dürüst insanları bu tarihi yağmayı unutmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER