Dünya sorunları İEÜ'de konuşuldu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), öğrencilerin dünya genelinde konuşulan güncel konuları yorumlayarak, çözüm önerileri sunması amacıyla düzenlenen ECOMUN Konferansı'na ev sahipliği yaptı.

Dünya sorunları İEÜ'de konuşuldu

İEÜ Mobil Birleşmiş Milletler Kulübü'nün düzenlediği ECOMUN 2019 Konferansı, 22- 26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye'nin yanı sıra Kanada, Yunanistan, Pakistan, Afganistan ve Liberya gibi farklı ülkelerden 190 öğrencinin katıldığı konferans, beş gün sürdü. Lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla yapılan etkinlik kapsamında gençler, yaklaşık 30 kişilik gruplara ayrılarak, asmacı harekatı', 'Amerikan sivil savaşı', 'NATO', 'Venezuela'daki Maduro kabinesi', 'İslam İş Birliği Teşkilatı' ve 'Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçlarla Mücadele' konularında çalışma yaparak, çözüm önerisi protokolü hazırladı.

Topluluk önünde konuşma, dünya politikalarını öğrenme ve yabancı dillerini geliştirme imkanı bulan öğrenciler, farklı ülkelerden gençlerle arkadaş olma fırsatını da yakaladı. İEÜ Mobil Birleşmiş Milletler Külübü Başkanı Gizem İkiz, konferansın gençler adına oldukça yararlı olduğunu belirterek, gelecek senelerde de aynı etkinliklere devam edeceklerini söyledi. İkiz, "Külüp olarak, her yıl temmuz ve aralık ayında konferans gerçekleştirerek, yaklaşık bin kişiyi üniversitemizde buluşturuyoruz. Bu sene de güncel ve geçmiş dünya problemlerini ele alarak, bunlara ilişkin çözüm önerileri üretmek adına 6 farklı komite belirledik. Lise ve üniversite öğrencilerinin buluştuğu konferans sonunda hazırlanan çözüm önerisi protokollerinin bazıları, Birleşmiş Milletler'e de iletilebiliyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER