Diş protezinde kriz kapıda mı?

Ağız ve diş sağlığında malzeme sıkıntı kapıda mı? Avukat Uğur Nevzat Urcun, diş protez laboratuvarlarında binlerce yardımcı çalışanın işsiz kalması durumunda ciddi aksaklıklar meydana gelebileceğini söyledi.

Ben TV / Avukat Uğur Nevzat Urcun, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu İzmir'in Nabzı programına katılarak, diş protez laboratuvarlarında yardımcı personellerin işsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ağız ve diş sağlığının emekçi kesiminin çeşitli hastalık riskleriyle karşı karşıyaka kalarak çalıştığı diş protez laboratuvarlarında kanunlara göre teknikerler ve yardımcı personellerin görev tanımlarının belli olduğunu dile getiren Urcun, buna karşın denetim yetersizliğinden dolayı birkaç laboratuvarda yaşandığı iddia edilen aksaklıklar nedeniyle 2-3 bin kadarı İzmir'de olmak üzere 15 bin kadar yardımcı personelin açılan davalar nedeniyle işsiz kalmasının an meselesi olduğunu belirtti.

"ALINAN KARAR ANAYASA'YA AYKIRI"

Alınan karar gereği çeşitli kentlerde valilikler tarafından  yardımcı personelin geçmişte halk eğitim merkezlerinden aldıkları belgelerin toplatılabileceğini dile getiren Urcun, bunun gerçekleşmesiyle birlikte binlerce insanın laboratuvarlarda çalışmasının yasal dayanağının ortadan kalkacağını ve bunun da Anayasa'daki öngörülebilirlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

"KARAR, HASTALARI ETKİLEYEBİLİR"

Urcun, böyle bir işten çıkarma silsilesiyle birlikte bu durumdan ilk olarak binlerce "alaylı"  yetişmiş personelini kaybedecek laboratuvarların etkileneceğini, ortaya çıkan tablonun en nihayetinde diş tedavisi için çeşitli malzemelere ihtiyaç duyan hastaları da etkileyebileceğini belirtirken, bu durumun çözüme kavuşturulması adına önce yürütmenin durdurulması gerektiğini, akabinde de Sağlık Bakanlığı'nın yönetmelik düzenlemesi yapması gerektiğini söledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER