Dikkat! İzmir'de yarın yarım gün iş bırakma eylemi yapılacak!

DİSK Genel İş, İzmir'de yarın öğle tatilinden sonra yarım günlük işi bırakma eylemi gerçekleştirecek. Eylemin gerekçe ve ayrıntıları hakkında konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Krizin faturasını işçiler ödemeyecek" dedi.

Dikkat! İzmir'de yarın yarım gün iş bırakma eylemi yapılacak!

Burak Cilasun / Ben HABER

İzmir'de DİSK Genel İş üyeleri, ekonomik sıkıntılar karşısında işçilerin içinde bulunduğu koşullara dikkat çekmek amacıyla yarım günlük iş bırakma eylemi yapacak.

"EMEKÇİYE İYİLEŞTİRMEDE BULUNULMUYOR"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan'ın da katılacağı basın açıklamasına ilişkin Ben HABER'e bilgi veren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı şunları söyledi:

"Yarın öğle tatili sonrasında belediye işçilerimizin yarım günlük iş bırakma eylemi olacak. Saat 13:00'da Konak'ta basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Yaşanan süreçte döviz kurunun yükselmesiyle birlikte işçi maaşı yüzde 40 eridi. Eylemimizin sebebi şu ki; büyük şirketler konkordato ilan ediyor, borçları siliniyor ve yapılandırılıyor ama biz emekçilerle ilgili herhangi bir iyileştirmede bulunulmuyor. Emekçilerin ödediği vergi yüzde 15'lik dilimden başlıyor ve 35'e kadar gidiyor. İkramiye ve iyileştirme taleplerimiz olacak. Enflasyonun yükselmesinden kaynaklı aradaki farkın çalışanlara ödenmesini talep edeceğiz. Krizden çıkış önerilerimizle birlikte basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz." dedi.

"VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEYECEK"

Gerçekleştirilecek etkinliğe İzmirlileri de davet eden Sarı, "Bu eylem sadece bizim eylemimiz değil. Ekonomik yangın bugün en çok mutfaktaysa, mutfağı olan herkesi etkiliyorsa o halde herkesin bu eylemi sahiplenmesi gerekir." dedi.

Gerçekleştirilecek eylemin kent yaşamına zarar vermeyeceğini ve vatandaşın mağdur olmayacağını dile getiren Memiş Sarı, "Sabahtan öğleye kadar işlerimizi derleyip toparlayacağız. Parklarımız, yollarımız temizlenecek. Ulaşıma hiç dokunmayacağız. İtfaiye, hastane, cenaze hizmetlerindeki arkadaşlarımız, su depolarındaki arkadaşlarımız çalışacak. Vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER