banner51

Dev barajda sona gelindi

Hem Ödemiş’in içme suyu ihtiyacını karşılayacak hem de K. Menderes Ovası’nda 1950 futbol sahası büyüklüğündeki verimli tarım arazisine can suyu verecek Rahmanlar Barajı’ndan müjde var. % 80 fiziki gerçekleşme oranına yaklaşılan barajın gövde dolgusu yılsonuna kadar tamamlanacak.

Dev barajda sona gelindi

İzmir Ödemişlilerin sabırsızlıkla beklediği Rahmanlar Barajı’nın gövde dolgusu 6 içinde bitiyor. Bölge ekonomisine hayat verecek dev projede % 80 fiziki gerçekleşme oranına yaklaşılırken, barajda önümüzdeki yıl gövde kaplaması tamamlandıktan sonra su tutulması hedefleniyor

3 MİLYON 200 M3 DOLGU YAPILACAK 

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövdesi için şu ana kadar 3 milyon 100 bin m3’lük dolgu yapıldı. Yılsonuna kadar kalan 100 bin m3’lük dolgu işlemi de tamamlanacak ve Rahmanlar Barajı gövdesi beton kaplamaya hazır halde girecek. Barajda beton kaplama çalışmaları tamamlandıktan sonra su tutulacak.

 ÖDEMİŞ'İN İÇME SUYU PROBLEMİ KALMAYACAK 

Ödemiş’in içme suyu problemini tarihe gömecek Rahmanlar Barajı’nda 25 milyon 150 bin metreküp su depolanacak. Bu suyun 9 milyon 360 bin m3’ü ilçeye içme suyu olacak verilirken; kalan kısmı ile de 14 bin 340 dekar verimli tarım arasizine can suyu sağlanacak.

İZMİRLİ ÇİFTÇİYE 13,5 MİLYON LİRA KAZANDIRACAK 

1950 futbol sahası kadar alanı modern sulama ile tanıştıracak Rahmanlar Barajı’nın temelden yüksekliği 90 metre olacak. Bölgede ürün çeşitliliği ve verim artışı sağlamasının yanı sıra sulama maliyetlerini de düşürecek proje üreticiye her yıl ortalama 13 milyon 495 bin lira daha fazla kazandıracak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER