DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yeri için son nokta kondu!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının Tınaztepe’ye taşınma sürecine ilişkin, bugün DEÜ Rektörlüğü’nde bir basın toplantısı yapıldı. 

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yeri için son nokta kondu!

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle; Temmuz ayının başında Narlıdere'den Buca Tınaztepe'ye taşınma kararı alınmıştı. Kararın ardından, öğrenciler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den yardım istemiş; Soyer’de binanın yenilenmesi için gereken desteği verebileceklerini açıklamıştı.
Yaşanan bu gelişmelerin ardından; DEÜ Rektörlüğü Fakültenin Kültürpark’a taşınacağını ve Soyer’in onay verdiğini açıklamıştı. Ancak, Soyer cephesinden; “Binaların Kültürpark Fuar Alanındaki hollere taşınması için onay vermediği” ve "Kültürpark'ın geleceği İzmir Buluşmaları süreciyle belirlenecek" açıklaması gelmişti. 

Her iki farklı açıklamanın ardından; bugün Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Saip Tiryakioğlu’ndan açıklama geldi.

“BİZE ZAMAN KAYBETTİRMİŞTİR”

Tiryakioğlu yaptığı açıklamada; “Bu geldiğimiz durum hem Dokuz Eylül’e vakit kaybettirmiş, hem de Büyükşehir’İn bize sunacağı desteğin de ortada olmadığını göstermiştir. Bu süreç başlamadan önce bizim Büyükşehir’den böyle bir talebimiz olmadı. Belediye Başkanı ‘Ben size destek olurum, Dokuz Eylül’ün arkasında dururum’ gündeminden sonra biz bu güne kadar yaptığımız görüşmeleri yaptık. Ki bizim planlarımız da hazırdı. Tınaztepe’ye taşınmayı gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizin ve personelimizin güvenli bir yapı içinde devam etmelerini sağlayacağız. Bu güçte ve kudretteyiz.” İfadelerini kullandı. İşte o açıklama: 

Bir konuya açıklık getirmek istiyoruz.  DEÜ hepinizin bildiği gibi bütçesi ve imkanı ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Taşınma ile ilgili bir süreç başlatmıştık. Bunun temel nedeni 2017 yılının son aylarında başlayan, binalarımızın depreme dayanıklılığının düşük olmasıydı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; hem öğrencilerimizin hem de akademik ve idari personelimizin yaralanmasına neden olacak performans analizlerini almıştık. Bu program gündeme geldikten sonra görüşmelere başladık. Dekanlık ve konservatuar dekanlığına olarak gerekli istişarelerde bulunduk. Taşınma sürecinde, belediye başkanımız bu süreçte açıklama yaparken, öğrencilerle birlikte olduğunu bu binanın sanat yapısı olmadığını ve öğrencilerle bir dilekçe yazdığını ifade etmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı; destek vereceğini sosyal medyadan paylaşmıştı.

"BUĞRA BEY İLE İKİ KEZ GÖRÜŞTÜK"

Biz de bir kamu kurumuyuz. Biz bu desteği taşınma sürecinde hem öğrencilerimizin daha uygun bir bina tahsis etmeleri hem de vaat ettikleri desteği vermelerinden dolayı memnun olacağımızı duyurduk. 5 Temmuz’da bu desteğin nasıl olacağına ilişkin bir yazı gönderdik ve bunu somutlaştırmalarını istedik. Bu dönemde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Bey ile iki kez görüştük. Hangi binayı tahsis edeceklerine ilişkin konuştuk. Hava Gazı Fabrikası ve Fuar olabileceği  konusunda bir mutabakat sağladık. Bunu Belediye başkanına ileteceğini söyledi. Ertesi gün buluşmamızda Havagazı’nda programın yoğun olduğunu ama Fuar’ın uygun olabileceğini söylediler. 8 Temmuz’da bir toplantı yaptık ve kendi hocalarımıza bu binaların uygun olup olmayacağını sorduk ve hocalar istişareleri sonucu bu binaların uygun olduğunu söylediler. Bu aşamada sosyal medyadan da paylaşım yapıldığı için Büyükşehir’de bunları gördü. 14 Temmuz günü Soyer’de taşınma haberi ile açıklama yaptı sosyal medyadan.  Süreç devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı 100 gün değerlendirirken, Güzel Sanatları Kültürpark’ı verdiklerini açıkladı. Ancak bu haber daha sonra kaldırıldı. Ağustos ayında, biz bu desteğiniz somutlaştırın diyerek; bir heyet kurulması ve tahsis kararının ondan sonra verilebileceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ağustos tarihinde yollandı. 
Bu süreçte; Büyükşehir Belediye Başkanının ‘Ben Dokuz Eylül’de kimse ile görüşmedim’ paylaşımı ardından benimde bir paylaşımım olmuştu ve yaptığımız görüşmelerin hiçe sayılmasının doğru olmadığını ifade etmiştim. İzmir Büyükşehir’den 19 Temmuz’da binaların depreme dayanıklı olmaması ve Eylül’de başlayacak eğitim öğretimden dolayı bu konuyu netleştirmelerini istedik. 


"TINAZTEPE’YE TAŞINMAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Bu geldiğimiz durum hem Dokuz Eylül’e vakit kaybettirmiş, hem de Büyükşehir’İn bize sunacağı desteğin de ortada olmadığını göstermiştir. Bu süreç başlamadan önce bizim Büyükşehir’den böyle bir talebimiz olmadı. Belediye Başkanı ‘Ben size destek olurum, Dokuz Eylül’ün arkasında dururum’ gündeminden sonra biz bu güne kadar yaptığımız görüşmeleri yaptık. Ki bizim planlarımız da hazırdı. Tınaztepe’ye taşınmayı gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizin ve personelimizin güvenli bir yapı içinde devam etmelerini sağlayacağız. Bu güçte ve kudretteyiz.  Bu binaların tahsis edilse bile yetişmeyeceğini ifade ettiler. Ve bizde bir açıklama yapma gereği duyduk. Büyükşehir’in desteği olmadan, kendi plan ve programımıza devam edeceğiz. 

"CİDDİ BİR CAN GÜVENLİĞİ SORUNU VAR"

Binalarımızın tamamı depreme dayanıklı değil ve ciddi bir can güvenliği sorunu var. Bizim fakültelerimizin seviyesi (deprem güvenliği) çok düşük.  Güzel Sanatlar Fakültesi Binalarımız çok riskli. Bu can güvenliğini tehdit eden yapılar olduğu için bu tahliyenin acil olarak gerçekleşmesi lazım. Bu 2 yıllık geçici bir süreç. Yatırım programına koyuyoruz. Bu taşınma gerçeğimizi iki yıllık süreç, yani geçici. Gittiğimiz bina yapı olarak uygun değil, sanat eğitimi yapmak için. Fakat 2 senelik süre içinde oradaki diğer fakültelerin de desteği olacak. Büyük bir kampüs içine gidiyorlar.  Deprem gerçeği Türkiye için önemli bir gerçek. İki gündür yaşıyoruz. Daha önce hiç kırılmamış fayların bile kırıldığını görüyoruz. Velilerin genel görüşler de bu binaların içine artık girilmemesi yönündeydi. Bu binalar 6 şiddetinde bir depreme dayanamaz ve eğitim faaliyetlerine devam etmek mümkün değildir.  İşten çıkartılan akademik personellerle ilgili olarak ise; bu idari bir takdirdir. Çok da bilgim yok. Akademik bir konu bu. Ama bu zaten toplantımızın konusu değil. 

NE OLMUŞTU?

Yaklaşık 2 bin öğrencisi ile 150 kişilik akademik ve idari personeli bulunan DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’deki kampüsünün, Mühendislik Fakültesi görevlilerinin denetiminde depreme dayanıksız olduğu tespit edildi. Bunun üzerine fakültenin 2 yıl için Buca ilçesindeki Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınması kararı alındı. Yeni yerleşkedeki fiziki yetersizlikler iddiasıyla GSF öğrencileri konuya tepki göstermiş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den destek istemişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, binanın yeniden yapımı ile ilgili destek sunmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Rektörlük ise Soyer’in bu çağrısına olumlu yanıt vermişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER