Demirtaş'ın CHP adaylığına tepki yağıyor!

İzmir Ticaret Odası'ndaki 26 yıllık başkanlık koltuğunu kötü bir şekilde kaybeden Ekrem Demirtaş'ın CHP hamlesine, partililer büyük tepki gösterdi. CHP'liler, bu hamleyi, "Dokunulmazlık zırhı istiyor" olarak yorumladı.

Demirtaş'ın CHP adaylığına tepki yağıyor!

Daha önce Alaattin Yüksel, İzmir Ticaret Odası başkanlığı görevine aday olduğunda, "CHP, İZTO'yu ele geçirmeye çalışıyor" diyen Ekrem Demirtaş'tan ilginç bir hamle geldi. 26 yıllık başkanlık koltuğunu bırakmamak için elinden geleni yapan, ancak yine de başarılı olamayan Demirtaş, CHP 1. Bölge Milletvekili aday adayı oldu. 

Demirtaş'tan 'siyaset' hamlesi: O partiden aday oldu!

Demirtaş'ın kulislere bomba gibi düşen bu adaylığı sonrasında, CHP'den ve İZTO üyelerinden arka arkaya sert açıklamalar geldi. İşte o açıklamalar;

"KENDİSİ BİZE ÇOK UZAK BİR İSİM"

Erdal Aksünger: Benim açımdan çok sürpriz oldu. Böyle bir girişimi mantıklı bulmadım. Kendisinin tabanımızla bir ilgisi yok. Partiden davet vs. varsa açıkçası bunu da yadırgarım. Bize uzak bir isim. İzmir'de bugüne kadar maddi manevi partiyle hiçbir ilişkisi yokken böyle bir adaylık talebinde bulunmasını çok doğru bulmam. Bana ulaşan arkadaşlar da tepkilerini dile getirdiler. İnsanların mevcut tepkileri dokunulmazlık zırhına bürünmek istemesi üzerine. Bakın bizler parti uğruna çok sayıda siyasi davayla karşı karşıyayız. Birçok arkadaşımız da bu durumda. Demirtaş'ın davalarınınsa parti uğruna olduğunu sanmıyorum. Kişisel davalarından bir dokunulmazlık zırhı peşindeyse de CHP kendini kullandıracak bir parti değildir.

"KENDİSİNE GEREKENİ YAPACAĞIZ"

Özgür Özel: Öğrenince nutkum tutuldu. Referandumda hükümet lehine verdiği ilanları unutmadık. İzmiri ele geçirmek isteyen AKP başkan ve vekil adaylarına ticaret odasının binalarını, tesislerini seçim ofisi gibi kullandırdığı hafızamızda. Biz kendisine gerekeni yapacağız ve herkes bunu görecek.

"EKREM BEY DOKUNULMAZLIK İÇİN MÜRACAAT EDİYOR"

Tacettin Bayır: Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olacağına inanmış herkes başvuruda bulunabilir ama benim kişisel görüşüm; Ekrem Bey dokunulmazlık için müracaat ediyor. İzmir Ticaret Odası seçimlerinde son dakika yarıştan çekilmesine bir anlam verememiştim. Ama şimdi bu sorumun cevabı ortaya çıktı.  Ekrem Bey; ‘Afrika’da Türk okulu açanların elini öperim’ demişti. Atatürk’ü eleştiren ve Fethullah’ı öven ifadeler kullanmıştı. Ben de mecliste  ‘125 yıllık ticaret odasını bir cemaat örgütünün arkasına takmaya utanmıyor musun?’ diye tepkimi dile getirmiştim. Bu tepkim sonrasında da beni Fethullah Gülen’in Amerika’daki sitesinde kırmızı listeye almışlardı. Zannediyorum ki, bu konularda üzerine gelineceğini düşündü ki dokunulmazlık zırhına ihtiyaç duymuş.

"ADAYLIĞIYLA İLGİLİ BÜYÜK TEPKİLER ALIYORUM"

Ali Yiğit: CHP'ye herkes gelip aday olabilir. CHP'nin 120'ye yakın adayı var, onlardan da Ekrem Bey'e sıra geleceğini düşünmüyorum. İzmir'den Ekrem Bey'in adaylığıyla ilgili büyük tepkiler alıyorum,  herkes sayfalarca gazete ilanı verişine tepkisini dile getiriyor. Haklı da olabilirler. Kendisi bu zamana kadar ne üye oldu ne de destek verdi. İnsanlar yıllarca uğraşıp, emek verip aday adayı oluyorlar. Bu kadar kolay değil.

"İZMİRLİLER BU OYUNA GELMEZ"

Konuyu yorumlayan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Adil Özyiğit ise, "Böyle bir adaylık durumu varsa, şu anki durumdan dolayı CHP  tarafından aday gösterileceğini düşünmüyorum. Ekrem Bey çeşitli durumları lehine kullanmayı seven bir isim. AK Parti geliyor, CHP ele geçiriyor diyerek grupları kullanma çabası bu. İzmirliler akıllıdır, böyle oyunlara gelmez. 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER