Demirtaş: Ben AK Parti Genel Başkanını eleştirdim

HDP Eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 2015 yılında Rusya ziyaretinin sonrasında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı dava, "Dosya yanlış açılmıştır. Bu dosya AK Parti Genel Başkanını eleştirmemle alakalıdır" dedi.

Demirtaş: Ben AK Parti Genel Başkanını eleştirdim

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 24 Aralık 2015 yılında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada ‘'Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Edirne F Tipi Cezaevi'nde başka suçtan tutuklu bulunan sanık Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşma salonuna bağlandı. Duruşmada Demirtaş, avukatlarının söz alınca bu dosyanın başka mahkeme dosyasıyla birleştirme talebinde bulunacaklarını ve asıl mahkeme belirlendikten sonra iddianameye karşı savunmasını yapacağını ifade ederek başladı.

‘'SİYASİ BİR REHİNEYİM''

Sanık Selahattin Demirtaş,'' Türkiye‘deki mahkemelerin bir kısmı baskı altındadır. Mahkemenizin baskı altında kalmadan karar vermesini talep ediyorum. Hakkımda verilen karar, yaptığım barışçıl konuşmadan sonra verilmiş siyasi karardı. Muhalefet ettiğim eleştirdiğim için tutukluyum. Siyasi bir rehineyim. Hakkımda bu davada derhal beraat kararı verilmelidir. Avukatım birleştirme talebini belirtecektir. Dosya yanlış açılmıştır. Bu dosya AK Parti Genel Başkanını eleştirmemle alakalıdır.'' dedi.

DOSYALAR BİRLEŞTİRİLSİN

Mahkemede söz alan Selahattin Demirtaş'ın avukatı, dava konusuyla ilgili olarak 3 farklı soruşturmanın olduğunu ve birinci soruşturmanın başkana hakaretten açıldığını ancak bu davanın sorumsuzluk kararıyla düşürüldüğü hatırlatıldı. Ve diğer soruşturmadan da TCK'nın 301. Maddesinden başlatılarak, Demirtaş hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini belirtti.
Berat kararının verilmesini talep eden avukat ,''Müvekkilimin Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bu dava konusuyla yargılandığını, o dava dosyasıyla 7 dosyanın birleştirildiğini, bu dosyanın da Mersin'deki davayla birleştirilmesini talep ediyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı ise dosyanın yetkili mahkemesinin şuan yargılandığı mahkeme olduğunu ifade ederek, birleştirme talebinin reddedilmesini ve beyanların ardından sanığın cezalandırılmasını talep etti.

‘'ALLAH'TAN BAŞKA KİMSEDEN KORKUM YOK''

Avukat beyanlarının ardından söz verilen sanık Selahattin Demirtaş ,'' Aslında savunma yapmayı çok istiyorum. Yargılanmadan kaçtığım düşünülmesin. Mahkemelerde 50'ye yakın davam var. Allah'tan başka kimseden korkum yok. Birleştirme talebimiz yasa gereğidir.'' İfade etti. Mahkeme, dosyaların irtibat olduğu iddia edilerek Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılarak, birleştirme talebinde bulunulmasına ve Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nce bu talebe muvafakat verilmesi durumunda bu hususun değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı Mart ayına erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER