Davutoğlu: Bunu ilk defa söylüyorum...

Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu, 2017'deki başkanlık referandumuna eski partisi AKP içinde muhalefet ettiğini ancak bunu anlatacak televizyon kanalı bulamadığını iddia etti.

Davutoğlu: Bunu ilk defa söylüyorum...

AKP'den istifa ederek Gelecek Partisi'ni kuran eski başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, 2017 referandumuna parti içinde muhalefet ettiğini ileri sürerek, “Bunu da ilk defa burada söylüyorum; o dönem bunu anlatacak televizyon kanalı bulamadım” dedi.

“Anayasal sistemimiz baştan aşağıya yenilenmek zorunda” diyen Ahmet Davutoğlu devamında şunları söyledi:

“2017 referandumuna haklı olarak eleştirenler var ‘madem o zaman karşıydınız neden bunu açıklamadınız’ diye.O zaman bu itirazların hepsini Sayın Cumhurbaşkanına o zaman Sayın Başbakana yazılı olarak da sözlü olarak da verdim.O günlerde bunu da ilk defa burada söylüyorum; o günlerde bizi televizyona çıkarıp da bu konuları paylaşacak tek bir televizyon programı çıkmadı.”

Davutoğlu, referandumda 'evet' çıkmasının ardından ise "Milletimiz en doğru kararı vermiştir," paylaşımında bulunmuştu.

BAHÇELİ’YE YANIT VERDİ

Yeni kurulan partileri “Dışarıdakilerin kuklaları” sözleriyle eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de yanıt veren Ahmet Davutoğlu, “Bir siyasetçinin son sarf etmesi gereken bir söz özellikle Devlet Bahçeli gibi tecrübe sahibi bir siyasetçi için. Dışarıdakilerin oyunları olur, eğer her farklı düşüneni dışarıdakilerin oyunu, komplosu olarak görürseniz, düşünceyi öldürürsünüz, düşünceyi öldürürseniz de bir ülkenin dimağını öldürürsünüz” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Türkiye’de bir ekonomik kriz var. Krizi görmeyen krizi çözemez. Devlet Bahçeli “Problem var diyenleri dış mihrakların piyonu” ilan etti. Şehir Üniversitesi’nde yapılanlarda da bu bağlantı söz konusu. Çünkü bu kurum düşünce özgürlüğü ortamına alternatif teşkil ediyordu.” dedi.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ TARTIŞMASI

Davutoğlu, Türkiye’deki siyasi yapının bir dönem kendilerini hedef aldığını belirterek, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halk Bankası tarafından başlatılan icra işlemi konusuna değindi. Davutoğlu, “Bu kelimeyi ağzıma dahi almak istemiyorum ama sayın cumhurbaşkanı bize “dolandırıcı” diye hitap etti. Ancak bunun gereğini hemen yapmalıyız. Ben başbakan iken Şehir Üniversitesi, Halkbank’tan kredi almadı. O dönemde Binali Yıldırım başbakandı,” ifadelerini kulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER