Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden 'Tamam' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın canlı yayında açıklama yapıyor. Kalın yaptığı açıklamada "Dövizle ilgili gelişmelerin küresel dalgalanmalarla ilgili olduğunu belirtmekte fayda var. Trump'ın kararınının da etkisi var. Fakat bu noktada kısa ve net bir mesaj vermek gerekirse hükümetimiz ve cumhurbaşkanlığımızın ekonomi politikaları aynen devam edecek. Seçim ekonomisi söz konusu değildir " dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden 'Tamam' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, doların 4 liraya yaklaşması sonrası son dakika açıklaması yaptı

Kalın'ın yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

Biraz sonra Külliye'de ekonomi toplantısı yapılacak. 2017 yılında Türk ekonomisi çok güçlü bir performans sergiledi. İstihdam noktasında 1 yılda ulaşılan istihdam sayısı 1 milyon 357 bine ulaşmış durumdadır. Bu yıl itibariyle turist sayısının 40 milyona ulaşması bekleniyor.

EKONOMİ POLİTİKALARI AYNEN DEVAM EDECEK

Dövizle ilgili küresel dalgalanmalarla ilgili olduğunu belirtmekte fayda var. Trump'ın kararınının da etkisi var. Fakat bu noktada kısa ve net bir mesaj vermek gerekirse hükümetimiz ve cumhurbaşkanlığımızın ekonomi politikaları aynen devam edecek. Seçim ekonomisi söz konusu değildir. Kanal İstanbul, 3. Havalimanı gibi projeler devam edecek. Bugün yapılacak toplantıda bu konular ele alınacak. 2018 ekonomisi açısından bir kayıp yok. Seçimlerin erkene alınmasının böyle bir faydası oldu. 

Bizim görüşümüz ABD'nin İran ile olan anlaşmasının devam etmesinden yana. Uzun müzakereler sonucunda yapılan anlaşmanın tek taraflı iptal edilmesi ABD'nin güvenilirliğini sarsmaktadır. Biz bölgede hiçbir ülkenin nükleer silaha sahip olmasını istemiyoruz. Buna bölgede nükleer silah sahibi olduğunu bilinen ülkeler dahildir.

'T A M A M' AÇIKLAMASI

'T A M A M' cevaplarıyla ilgili "algı operasyonu olduğunu düşünüyor musunuz" sorusu üzerine Kalın, Sosyal medya etkili iletişim aracı. Sosyal medyayı kullanarak girişilecek manipülasyon da beyhudedir. Bunun kararını verecek olan milletimizdir. Sosyal medyayı kullanmayalım anlamına gelmez. Bot hesaplar aracılığıyla yapılan manipülasyonun bir anlamı yok. Biz gerçeklerle uğraşalım. Biz bu kararın 'devam' olacağına eminiz. Şu kadar tweet atılmış, tt olmuş açıkçası bunlar çok bağlayıcı şeyler değil" dedi.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ'DEN MİTİNG KARARI

Kalın, bugün yapılacak ekonomi zirvesiyle ilgili konuştu: "İthalat ihracat dengesi, istihdam, sanayi yatırımları ve diğer alanlarla ilgili konular etraflı bir şekilde ele alınacak. Dövizle ilgili konu birkaç haftadır gündemimizde. Bunun küresel dalgalanmalarla ilgili olduğunu da tekrar ifade etmek de fayda var. Dün Trump’ın anlaşmadan çekilmesi de piyasalara bu manada etki yaptı. Petrol fiyatı yükseldi, bir birini etkileyen bir çok dinamik var. Kısa ve net mesaj vermek gerekirse, hükümetimizin cumhurbaşkanımızın sürdürdüğü mali disiplin politikaları devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin seçim kampanyası çerçevesinde ortak miting yapabileceğini söyleyen Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Muharrem İnce görüşmesinin de önümüzdeki günler içerisinde yapılabileceğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER