CHP'ye yeni lider adayı İmamoğlu

Erol Yaraş yazdı...

CHP'ye yeni lider adayı İmamoğlu

Türkiye’de son yıllarda insanlarımızın siyasette en çok konuştuğu “ülkede iktidar problemi yok, muhalefet problemi var” konusudur.

Özellikle girdiği her seçimden ağır bir tokat yiyerek ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de umut olmaktan çok uzak bir konumdadır.

Yerel seçimlerin sonucu ne olursa olsun Türk siyaseti özellikle CHP kanadı yepyeni bir lider adayına sahip olacaktır. Bu isim de Ekrem İmamoğlu’dur.

İMAMOĞLU İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetse bile Türk siyaseti bu kısır dönemde yeni bir isim kazanmış olacaktır.

Özellikle CHP’de Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce kayıkçı kavgasından bıkmış, usanmış olanlara İmamoğlu bir ilaç gibi geldi.

Ekrem İmamoğlu’nun portresine baktığımızda merkez sağın da ihtiyacı olan bir lider profili görürüz. Atatürkçü, laik, cumhuriyetçi, dinine bağlı, halkçı, insanlara dokunan.

Doğum aşamasında tüm Türkiye’de merkez sağın ihtiyacı olduğu bir parti havasını yaratan İYİ Parti ne yazık ki kuruluş aşamasından sonra merkez sağ seçmende bir hayal kırıklığı yarattı.

Tüm parti kimliğini CHP’nin yedeği havasına sokan İyi Parti Anadolu’da, CHP’nin değirmenine su taşıyan parti olarak hissedilirken, kıyı kesimlerde de mini bir MHP olarak algılandı. Bu algılarda İYİ Parti’yi oldukça eritti.

Yenilenmek isteyen CHP’liler Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına artık çok ciddi bir genel başkan adayı ile çıkabilirler. İmamoğlu, böyle bir görevin üstesinden gelebilecek yetenekte olduğunu İstanbul’da sürdürdüğü propaganda çalışmalarında çok güzel göstermiştir.

Şimdi akla şu soru gelebilir. Ekrem İmamoğlu İstanbul’u kaybederse Kılıçdaroğlu onu partide yaşatır mı? Tüm partililer kendisine rakip olan CHP’lilere Kemal beyin neler yaptığı çok iyi biliyorlar.  

Buna karşılık siyaset ve politika öylesine kaygan zeminlerdir ki kimin ayağının nerde, nasıl ve ne zaman kayacağını kimse bilemez.

Şayet seçim kaybetme şampiyonu Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu’nu 31 Mart’dan sonra yok etme gibi bir politika uygularsa kaybeden CHP olur.

Merkez sağda parti arayışında olanlar Ekrem İmamoğlu’nu ikna ederler ve Türkiye’de ihtiyacı olduğu, yeni ve umut vaat eden bir partiye 2023 genel seçimlerinden önce kavuşur.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER