CHP'li Yıldız'dan korkutan çıkış: Tehlike daha da artacak

CHP'li Yıldız; yaşanan ilaç krizi ile ilgili olarak; "Kanser ilaçlarının bir çoğu şuanda yok. Vatandaşlarımız çok zor durumda. Maalesef bunun çözümünü şuan bizi yöneten iktidarın yapması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu tehike daha da artacak" dedi

CHP'li Yıldız'dan korkutan çıkış: Tehlike daha da artacak

BEN HABER / CANSU TEMİR

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, hem siyasetçi hem de eczacı kimliğiyle, sağlık sektöründe yaşanan ilaç krizini değerlendirdi.

"TEHLİKE DAHA DA ARTACAK"

Ben Haber'e açıklamalarda bulunan Başkan Yıldız; "Sağlık sektörü şuanki ortamdan, en hızlı ve en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Türkiye'deki ilaçların yaklaşık olarak yüzde 50'si ithal ilaçlar. Bulundurulması zorunlu ilaçlar var. Maalesef ki devletin kuru sabitlemesiyle birlikte, firmalar artan döviz karşısında, bu euro kuruyla kar edemediği için ilaçlarını getirmiyorlar. Özellikle de kanser ilaçlarının bir çoğu şuanda yok. Vatandaşlarımız çok zor durumda. Hastalarımız şuanda tedavilerini yapamıyorlar. Doktorlarımız çaresiz. Bunun çözümünü şuan bizi yöneten iktidarın yapması gerekiyor. Ama maalesef şuanda hiç bi adım atılmıyor. Önümüzdeki günlerde bu tehike daha da artacak" dedi.

Gelişen teknloji ile birlikte, daha az yan etkisi bulunan ilaçların üretildiğini ifade eden Yıldız; "Dünya genelinde yeni çıkan ve daha az yan etkisi bulunan ilaçlar var. Ama ne yazık ki bu ilaçlar, Tükiye'deki 2,69'dan sabitlenen kur karşısında, ülkemize gelmiyor. Hiç bir firma, güvenip ülkemizde gelmiyor. Vatandaşlarımızın çoğunun bu yeni ilaçlardan haberi yok. Alması gereken ilaçları da kapı kapı gezerek arıyorlar. Sağlık alanı, ciddiye alınması gereken bir konu. Bu alanda hızla adımlar atılmalı" dedi.

"ÇÖZÜM REÇETESİ: 24 HAZİRAN"

Ülkede siyaset temelli sorunlardan dolayı güvensiz bir ortam olduğunu ifade eden Yıldız; "Adaletsizliğin olduğu, güvensizlikten kaynaklanan bir ortamdam dolayı kimse riske girmek istemiyor. Geleceğini göremediği için, 'ben hakkımı nasıl arayabileceğim, güvenilir bir yönetim şekli var mı' diyor. Ki olmadığını gördüğü için de şuanda, bu firmalar etken madde olsun, ithal edip getirdiği ilaçlar olsun getirmiyorlar. Haklı olarak riske girmek istemiyor. Çözüm reçetesi, 24 Haziran. Muharrem İnce cumhurbaşkanı olup ve Millet İttifakı'da Meclis'te çoğunluğu sağladığı an, bu bulunmayan ilçaların hepsi, Türkiye'de olacaktır. Firmalar o riske gireceklerdir. Ama şuanda o riske giremiyorlar" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER