CHP'li vekil Kılıç'tan 'yangın' isyanı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Her yangınla biz de yanıyoruz, ciğerlerimiz yanıyor, havamız ve suyumuz kirleniyor, geleceğimiz yanıyor" diyerek isyan etti

CHP'li vekil Kılıç'tan 'yangın' isyanı

Buca'da Gölet'te başlayan ve rüzgârın da etkisiyle ormanlık alana yayılan yangınla ilgili yazılı açıklama yapan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Her yangınla biz de yanıyoruz, geleceğimiz yanıyor" diyerek isyan etti. Özellikle yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte İzmir'de orman yangınlarının arttığına dikkat çeken Kılıç, açıklamasında şunları ifade etti.

"Son yıllarda sıkça yaşanan yangınlar yüzünden İzmir'in en büyük zenginliklerinden olan ormanlarımız birer birer azalmakta, yüzlerce hektarlık alanda ağaçlar ve tarım alanları küle dönmektedir. Geçen sene Menderes, Urla, Ödemiş ve Bayındır başta olmak üzere İzmir'in çeşitli bölgelerinde birbiri ardına çıkan yangınlarda binlerce hektarlık tarım ve orman alanı zarar görmüştür. Bu sene de havaların ısınmasıyla birlikte sanki düğmeye basılmışçasına art arda çıkan yangınlar adeta İzmir'in kaderi olmuştur. Bu sene yalnızca temmuz ayının ilk 14 gününe baktığımızda Ödemiş, Çambel, Sığacık, Sinancılar, Seferihisar, Kamberler, Birgi ve Menderes'te yangın çıktığını ve bunlara son olarak Buca'nın eklendiğini görmekteyiz. Buca Gölet'te başlayan ve rüzgârın da etkisiyle ormanlık alanda hızla yayılan yangının, havadan ve karadan büyük bir mücadele sonucu kontrol altına alınması, bundan sonra yaşanacak olası yangınlar açısından uyarıcı olmalıdır. Yangında can ve mal kaybının olmaması tek tesllimizdir. Bu bağlamda büyük bir özveriyle görev yapan Orman Bölge Müdürlüğü yangınla mücadele ekiplerine, İzmir Büyükşehir ve Buca Belediyesi itfaiye teşkilatına teşekkür borçluyuz. İzmir'de özellikle son yıllarda artan ve farklı bölgelerde daha biri söndürülmeden çıkan yangınlar sadece iklim koşulları ve dikkatsizlikle geçiştirilmemelidir. Bu yangınlarla birlikte sadece ağaçlar değil, ciğerlerimiz ve geleceğimiz de yanmaktadır. Yangınla mücadele ekipleri canla başla çalışmasına rağmen ancak doğal şartların elvermesiyle söndürme işlemi yapılabilmektedir. Öte yandan yangınların çıkış sebepleri ciddi anlamda araştırılmalı ve bundan sonra yaşanacak yangınlara karşı önleyici tedbirlere yönelik politikalar geliştirilmeli, bu konuda başta kırsal alanlarda yaşayanlar olmak üzere eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına hız verilmelidir."

KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIM

Sadece İzmir'in değil ülkemizin de en büyük kanayan yaralarından biri olan orman yangınları konusunda yeni yaklaşımlara ve politikalara ihtiyaç olduğunu da vurgulayan CHP Milletvekili Kılıç, konuyu önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyacağını da belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER