CHP'li Torun, yerel seçimin yol haritasını açıkladı

CHP'li Torun, katıldığı canlı yayında yerel seçimlerde aday belirlemeye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Torun, Eylül ayıyla birlikte aday tespitine başlanacağını duyururken, aday belirlemede merkez yoklaması, ön seçim ve temayül gibi seçenekler saydı

CHP'li Torun, yerel seçimin yol haritasını açıkladı

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi geride kaldı.

Partilerde yerel seçim hazırlıkları start alırken, ‘olağanüstü kurultay’ tartışması yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) adayların ne zaman açıklanacağı ve aday belirleme kriterlerinin ne olacağı da merak konusu...

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, katıldığı canlı yayında yerel seçimlerde aday belirlemeye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

EYLÜL’Ü İŞARET ETTİ, BELEDİYELER 4 KATEGORİYE AYRILDI 

Torun, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim nedeniyle dondurdukları yerel seçim çalışmalarının startını yeniden verdiklerini belirtti. Torun, Eylül ayıyla birlikte aday tespitine başlanacağını duyururken, aday belirlemede merkez yoklaması, ön seçim ve temayül gibi seçenekleri saydı.

Torun şunları söyledi: Erken genel seçim gündemde yoktu. Bir çağrıda bulunmuştuk AKP belediye başkanlarını istifaya davet ettiği süreçte HDP’li belediyelere de kayyum atadığında biz ‘Halkın iradesi üzerine kendi iradeniz koymayın. Gelin erken yerel seçim yapın’ demiştik. O günlerde çağrımıza yanıt bulamamıştık. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim gündeme geldi. Mart ayıyla birlikte 11 ayı yürütecek planlamayı yapmıştık. Akademik ve siyasi anlamda. Dondurmuştuk seçim nedeniyle. Yeniden başlattık.
Eylül ayında aday tespitine başlanabilir. 4 kategoriye ayırdık belediyeleri. Yoğun oy farkıyla aldığımız yoğun oy farkıyla kaybettiğimiz, az oyla aldığımız ve az oyla kaybettiğimiz diye... Hepsini mercek altına aldık.
Bir proje havuzu oluşturduk. Buradan bütün adaylarımız faydalanacak. Aday tespitinde bölgeye göre merkez yoklaması, öncecim, temayül gibi şıklar olacak. Çözümcü toplumcu halkçı belediyecilik hedefindeyiz.”

KURULTAY FAYDA GETİRMEZ! 

Torun yerel seçim sürecinde ‘olağanüstü kurultay’ın partiye fayda sağlamayacağını ifade etti. Torun, “İrade delegenin. Delegemiz olgun süreci iyi takip eden bilgi birikimi yüksek. Yerel seçim öncesi kurultayla partiyi uğraştırmayı doğru bulmuyorum. AKP bizim kurultay yapıp yapmayacağımızı bekliyor. Ona öre karar alacak. Şu aşamada kurultay fayda getirmez. Yerel seçime odaklanmalıyız. İstanbul Ankara oldukça iyiyiz. Bir çok şehirde anket çalışması yaptık. Oldukça iyiyiz” dedi.

(gerçekizmir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER