CHP'li Bayır'dan önemli açıklamalar!

CHP İzmir Milletvekili Bayır, İYİ Partili Ulupınar'ın CHP çıkışına ilişkin; "Yıldırım bey büyük ihtimalle seçilememiş olmasından kaynaklı olarak böyle konuşmuş" ifadelerini kullanırken, Bakan Soylu'nun şehit cenazelerine ilişkin CHP açıklamasına ise sert tepki gösterdi

CHP'li Bayır'dan önemli açıklamalar!

CANU TEMİR / BEN HABER

İYİ Parti İzmir eski İl Başkanı ve milletvekili adayı Yıldırım Ulupınar'ın dün, partisinin il binasına gerçekleştirdiği ziyaretindeki CHP çıkışına, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'dan yanıt geldi. 

Ulupınar'ın; "Bize 15 milletvekili verdi diye, seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'ne karşı bir söylem geliştirmedik. Bu millete Muharrem İnce ve Cumhurbaşkanı karşı karşıya kalırsa kazanma şansının sıfır olduğunu işte bu diyetten dolayı anlatamadık. O gün için bizi seçime soktular, biz de bunun karşılığını bu şekilde ödedik. İttifak yapmasak da yüzde 10 barajını aşıyoruz, ki ittifak yapmasaydık çok daha fazla oy alırdık" ifadelerine, "Yıldırım Bey'in duygusallığına veriyorum" dedi. Bayır; "Yıldırım bey büyük ihtimalle seçilememiş olmasıdan kaynaklı olarak böyle konuşmuş. Duygusallığına veriyorum. Sadece bir şey hatırlatmak istiyorum. Biz 15 arkadaş eğer İYİ Parti'ye gitmeseydik, seçime katılamıyorlardı. Bunu unutmuş herhalde kendisi. O zaman ne olacaktı? Hiç milletvekili olmayacaktı, ama şuan ciddi sayıda vekilin var parlamentoda." şeklinde konuştu.

"AKP'DEN OY ALABİLSELERDİ, İKİNCİ TURA KALIRDIK"

İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin AK Parti'den biraz daha oy alabilselerdi seçimin ikinci tura kalacağını ifade eden Bayır; "Bence, Yıldırım Bey oturup puanlara bir bakmalı. Bizim İzmir'de puanımız 4 puan gerilemiş. Bunun yüzde 2'si İYİ Parti'ye kaymış, yüzde 2'side HDP'ye kaymış barajı aşsın diye. Onlar kendilerini sorgulamalılar. Sayın Meral Akşener niye bu oyda kaldı. Bizim de beklentimiz hem Akşener'in hem Karamollaoğlu'nun biraz daha yüksek oy almasıydı. Eğer onlar biraz daha AKP'den oy alabilseydi, seçim ikinci tura kalabilirdi. Doğru pencereden bakılması lazım" dedi.

"PASOLİG Mİ UYGULAYACAKMIŞ ŞEHİT CENAZELERİNE?"

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun; 'Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ’ CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye. Bu kadar basit.' ifadelerini sert bir dille eleştiren Bayır; "Pasolig mi uygulayacakmış şehit cenazelerine? Şehit hepimizin şehidi. Öyle saçmalık olur mu? Ne yapacaklar, kimlik kontrolü mü uygulayacaklar? Kapı mı koyacaklar şehit cenazelerinin önüne? Ben bütün şehit cenazelerine giden bir milletvekiliyim. İl Başkanı girmesin derken, neyi kastediyor? Oldu olacak, ana muhalefet partisi genel başkanın çelengini de koydurmasın. Zaten yapıyorlardı. Bu açıklamar AKP'lileri cesaretlendiriyor. Bu algı yaratma politikası, ki en iyi becerdikleri şey bu. PKK'lılarla birlikte olduğumuz algısını yaratıyorlar, bu yanlış. Şehit cenazesi AKP'nin cenazesi mi sadece? O çocuklar bizim çocuklarımız. Onlar kendi gidemiyorlar bir çok yerde protesto ediliyorlar 'bu işi bitiremediniz' diye, alınmıyorlar. Her seferinde 'bu işi bitireceğiz' diyorlar, 'terörü önleyeceğiz' diyorlar ama beceriksizlikleri ortaya çıkıyor. 'Şehit cenazesi gelmesin, terör bitsin' diyeceği bir dönemde Bakan, kalkıyor cenazelere CHP'li il başkanları gelmasin diyor. Kabul edilebilir hiçbir yanı yok." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER