"CHP, Ege ve İzmir'de yenilendi..."

Hamdi Türkmen yazdı: İzmir’de 13 milletvekilinden 5’inin liste dışı kalması, Tuncay Özkan’ın, İstanbul’dan aday gösterilmesi, Aziz Bey’in parti içindeki gücünün göstergesi olarak konuşuluyor.

"CHP, Ege ve İzmir'de yenilendi..."

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI

CHP’de milletvekili listeleri belli oldu.

Hoş; yetkili kurullar Kemal Kılıçdaroğlu’na, “listelerde gerekirse rötüş” yetkisi verdi ama, bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Belki bir-iki yer kaydırma ya da ekleme yapılabilir, o kadar…

CHP 24 Haziran’a yol alırken, milletvekili adaylarını da büyük ölçüde yeniledi.

Nitekim, 131 vekilden 61'i, yani yüzde 46'sı yeniden aday gösterilmedi.

Örneğin Ankara’da yaşanan değişiklik 10’da 3 milletvekili ile sınırlı kaldı; Gülsüm Bilgehan, Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz liste dışı kaldılar.

İstanbul’da ise CHP’nin 27 milletvekili vardı, 12’si aday gösterilmedi.

İlhan Cihaner,  Ali Şeker, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Didem Engin
Dursun Çiçek (aday olmadı), Selina Doğan, Gülay Yedekçi, Sencer Ayata, Yakup Akkaya, Ali Özcan, Bilhun Tamaylıgil (aday olmadı); liste dışı kaldılar.

***

Ve Ege Bölgesi ile İzmir…

CHP Ege’de, Aydın, Muğla, Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Manisa ve Uşak’ta milletvekili listelerini neredeyse yüzde 70 oranında yeniledi.

Keza İzmir de öyle.

İzmir’de 13 CHP Milletvekilinden 5’i değişti. Yerlerine parti örgütlerinde yıllardır görev yapmış isimler getirildi.

İşte Ege İllerindeki değişim:

Aydın’da 3 milletvekilinden biri liste dışı kaldı. Metin Lütfü Baydar milletvekili adayı gösterilmedi.

***

CHP Balıkesir’de büyük değişime gitti. Üç milletvekilinden 2’sini listelere alınmadı. Namık Havutça, Mehmet Tüm, 24 Haziran’da milletvekili olamayacaklar.

***

Çanakkale’de değişim oranı yüzde 50. CHP’nin bu ilde 2 milletvekili vardı, Bülent Öz tekrar aday yapılmadı.

***

Denizli’deki  değişim de Çanakkale gibi oldu. İki milletvekilinden Melike Basmacı aday olmadı.

***

Muğla’da milletvekili aday listesi yüzde yüz yenilendi. Mevcut milletvekilleri, Nurettin Demir, Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan; üç’ü de tekrar aday yapılmadı.

****

Uşak’ta bir vekil vardı, o da değiştirildi, aday yapılmadı.

***


Özgür Özel’in memleketi Manisa’da da 3 milletvekilinin ikisi; Mazlum Nurlu, Tur Biçer aday yapılmadı. Manisa listesinin belirlenmesinde Özgür Özel’in büyük rolü oldu. Değişimi isteyenin de Özel olduğu belirtiliyor.

***

Ve İzmir…

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Deniz Yücel’in; İzmir listelerinde yüzde yüz oranında olmasa da büyük ölçüde uyarılarının, Kılıçdaroğlu ve genel merkez tarafından dikkate alındığını söylemek mümkün.

Nitekim; 13 İzmir Milletvekilinden 5’inin liste dışı kalması, Tuncay Özkan’ın, İstanbul 2. Bölgeden aday gösterilmesi Kocaoğlu için önemli bir gelişmenin yanı sıra, Aziz Bey’in parti içindeki gücünün göstergesi olarak değerlendirilmelidir.

Siyasi kulislerde bu sonuç için; Kocaoğlu ve Yücel’in "Olmazlar Listesi" kabul gördü olarak yorumlanıyor.

Nitekim son CHP Kurultayı'nda olduğu gibi listede görmek istedikleri ve istemedikleri şeklinde Kılıçdaroğlu'na iki liste verdiği öne sürülen Kocaoğlu'nun, olmazları arasında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Erdal Aksünger, Özkan'a yakınlığıyla bilinen Mehmet Şakir Başak kendilerine listelerde yer bulamadı.

***

Peki Aziz Bey’in ekibi listelerde seçilebilecek sıralarda yer aldı mı?

Evet demek biraz zor…

CHP İzmir İl eski Başkanı Ali Engin, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, Gaziemir eski ilçe Başkanı Umut Tekin, Nevzat Kavalar, Altan İnanç, Mehmet Birlik, Selma Nalbantoğlu gibi isimlerin bir kısmı listeye alınmazken, bir kısmı da seçilmesi çok zor sıralarda yer aldı.

***

Mustafa Balbay, Musa Çam, Zeynep Altıok, Zekeriya Temizel, Ali Yiğit, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili olamayacaklar.

Balbay, Çam, Yiğit, 205’te ön seçimle seçilebilecek sıralara gelmişlerdi. Altıok ve Temizel kontenjan adaylarıydı.

İzmir’in yeni milletvekili listelerinde Murat Bakan sürprizi yaşandı. Bakan, 1. Bölge birinci sıradan aday gösterildi.

Nitekim Özcan Purçu da öyle. Aynı bölgenin 3. sırasına oturdu.

Değişimle gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko 4 sıraya yazılarak seçilmesi kesinleşti.

Tacettin Bayır’ın 6. sıraya yazılması hayal kırıklığı yarattı denilebilir. Bir talimatla istifa ederek İYİ Parti’nin seçimlere girmesinde payı olan ve bir ara “kahraman” olarak ilan edilen Bayır’ın, listenin daha ön sıralarında yer bulması bekleniyordu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER