CHP Bornova'da yeni başkan belli oldu

CHP Bornova’da milletvekili aday adaylığı için istifa eden Nevzat Kavalar’ın yerine gelen başkan, İl Başkanı Deniz Yücel ve kurmaylarının müdahil olduğu yönetim içindeki seçimle belli oldu

CHP Bornova'da yeni başkan belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) Bornova’da flaş bir gelişme yaşandı. Milletvekili aday adaylığı için ilçe başkanlığından istifa eden Nevzat Kavalar’ın yeri günler sonra doldu.
CHP'de Genel Merkez’in gönderdiği genelge sonrası ilçe başkanı aday adaylığı için istifa eden ilçelerde başkan seçiminin 21 Mayıs’a kadar yapılmaması istenmişti.
Aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesinin ardından  ilçe başkanları istifa eden yerlerde düğmeye basıldı.

Milletvekili aday adayı listesinde kendisine yer bulamayan Nevzat Kavalar’ın ardından yeni başkanın kim olacağı sorusunun uzun süredir yanıt beklendiği Bornova’da flaş gelişme yaşandı.

YÜCEL VE KURMAYLARI BORNOVA’YA GİTTİ

İl Başkanı Deniz Yücel, il yöneticileri Hasan Oray ve Ömer Yener’le birlikte ilçe başkanlığına gitti. Saat 17:00’de ilçe yöneticileriyle birebir görüşme yapıldı ve isim istendi.

SÜRPRİZ İSİM SARIKÜSE

Yücel ve kurmayları yönetimden ‘dışarıdan başkan’ önerisi de alındı. Yönetim içinde bir grup İl Gençlik Kolu Eski Başkanı Sinan Sarıküse’yi önerdi.

13 OY ŞARTI

İl Başkanı Yücel ve kurmayları yönetim içinde yapılacak oylamada seçilecek isim için en az 13 oy çıkmasını istedi. Bu oya ulaşılmazsa dışarıdan il başkanlığının atama yapacağı ifade edildi.

GÜVEN-AKSU BİRLEŞTİ

Yönetim içinde başkanlığa talip olan Asım Güven ve İnan Aksu, dışarıdan atama başkana sıcak bakmadıkları ve Sarıküse isminin kendilerine dayatılmaya çalışıldığını düşünerek birleşme  kararı aldı. İki isim ve onları destekleyen yöneticiler kendi aralarında seçime girecek olan isim noktasında kura çekimi yapılması için anlaştı.

YENİ BAŞKAN GÜVEN

Yapılan kura çekiminde Güven ismi çıktı. Yönetim daha sonra seçime gitti. Kapalı zarf usulü seçim yapıldı. Güven 13 oy alırken, Sarıküse 8 oy da kaldı. 2 de boş oy çıktı.
Gece geç saatlerde tamamlanan seçim sonunda CHP Bornova’nın yeni başkanı Güven oldu. Seçim ve sonuç karar defterine işlendi. Güven, Kavalar'ın istifası sonrası yerine bir süredir başkanlığa vekalet ediyordu.

Parti kulislerinde Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'nın yarışı Sarıküse'nin kazanması için devreye girdiği iddia edildi. (gerçekizmir)

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER