ÇEŞTOB Başkanı'ndan önemli açıklamalar

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, Çeşme olarak turizme hazır olduklarını ifade ederek; “Koronada sıfır vakayı bekleyelim, sonra turizm olsun denirse, o zaman turizm yoğun bakıma girecek. Sonra da onunla uğraşacağız, o ölmüş olacak ve böyle bir sektörü kaybetmiş olacağız. İkisi birlikte nasıl yaşar kısmını düşünmemiz lazım.” Dedi.

ÇEŞTOB Başkanı'ndan önemli açıklamalar

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir; koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen turizme dair önemli açıklamalarda bulundu. Sertifikasyon modelinden, koronavirüs sonrası tatil hazırlıklarına kadar birbirinden önemli açıklamalarda bulunan Demir bir de müjde verdi. Demir; her yıl 19 Mayıs’ta açılan Ilıca Plajı’nın bu yıl 10 Mayıs’ta açılacağını duyurdu.

İşte o röportaj:

Salı günü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yüksek Teknoloji Üniversitesi rektörleri ve meslek odaları temsilcileri online bir toplantı yaptı. Gündem tabii ki Çeşme Projesiydi. Toplantıya dair notlarınızda neler var?

Toplantıya katılmadım, ama sonrasında aldığım notlara ilişkin şunu söyleyebilirim; Çeşme’de iç turizmin bir an önce hayata geçirilmesi, normalleşmeyle ilgili sorularımın sorulmasını rica etmiştim. Bunlardan bir tanesi de pilot bölge olmamızla ilgili, sertifikasyon uygulamalarının hızlı bir şekilde Çeşme’de yapılması ve diğer bölgelere de dağıtılması yönünde. Biz bunu sıklıkla görüşüyoruz. Bakanlığımızla ve bunu da kabul ettireceğiz gibi görünüyor.

“TÜRKİYE’NİN TATİL MODELİ BU SERTİFİKASYONLA BELİRLENMİŞ OLACAK”

Sertifikasyon modeli nasıl işleyecek?

Sertifikasyon yönetmeliği çıkıyor. Bakanlık yetkilileri de önümüzdeki hafta içinde beklenen sertifikasyonunun yayınlanacağını söyledi. Dolayısıyla nasıl tatil yapacağını herkes duymuş olacak. Yani Türkiye’nin tatil modeli bu sertifikasyonla belirlenmiş olacak. Biz de o sertifikasyonun içeriğine göre Çeşme’yi normalleşme dönemine ve bu sertifikasyonda belirlenen tedbirler neyse onların hazırlığını yapacağız. Yetkili bakanlıklarımızla bunun Çeşme’de, ileride teoride kazalar olmaması için, pratikte de ön görüleri çalışıp, bunların hem video çekimleri hem resimlemesi hem anlatımı en iyi şekilde kamuoyuna açıklanacak.

"SIFIR VAKAYI BEKLERSEK TURİZM YOĞUN BAKIMA GİRECEK"

Çeşme ne zaman turizme hazır olacak?

Bu konuda Bilim Kurulu’nu sürekli rahatsız ediyoruz. Zaten son bir haftadır tatil oldukça konuşuluyor. Çünkü insanların günlerdir evde kalması sağlığını bozdu. Turizmcilerin ekonomisini bozdu. Neredeyse; turizm yoğun bakıma girdi. Eğer bu ayda biz bu haberleri duyamazsak entübe sayımız çoğalacak. Ölüme doğru gidiyoruz. Tabii ki sağlık da çok önemli. Biz hem korona da kısa vadede aşı çıkıncaya kadar dünyayı terk etmeyeceğine göre, bununla birlikte nasıl yaşarız izole olarak, o doğrultuda hazırlanmasını istiyoruz. Koronada sıfır vakayı bekleyelim, sonra turizm olsun denirse, o zaman turizm yoğun bakıma girecek. Sonra da onunla uğraşacağız, o ölmüş olacak ve böyle bir sektörü kaybetmiş olacağız. İkisi birlikte nasıl yaşar kısmını düşünmemiz lazım. O şekilde Bilim Kurulu ve Bakanlığın çalışması lazım. Bizim de isteğimiz bu. Nasıl yapılabiliriz diye düşünüyoruz. Çeşme’yi sevenler, tatil yapanlar belirli bir kültür kalitesine sahip ve bunlar tedbirler konusunda hassasiyeti daha etkili olur diye düşündük.

“AKIN OLMASINI BEKLİYORUZ”

Çeşme’de bu süreçte fiyatlarda düşüş yaşanacak mı?

Sertifikasyondan ne çıkacak onu bilemiyoruz eğer işletmeler yüzde 50 kapasiteyle çalışsın dersek bu fiyatlar çok düşük kalmaz, tabi ki bunu bekleyip göreceğiz.

Ama benim öngörüm; Türk insanın kültür yapısını ve gözü karalığını bildiğimiz için, nasıl ki 4 günlük sokağa çıkma yasağı ardından saatlerin 00:00 olmasıyla sokaklara dökülüp kuyruk oluşturuyorlarsa, bu yasakların bittiği gün, normalleşme ilan edildiği gün, özellikle Çeşme’nin yoğun talep gördüğü Marmara’dan bir akın olacağını bekliyoruz. Plajlarda da gerekli izolasyon sağlayarak; Çeşme’de denize girme özlemini giderebiliriz diye düşünüyorum.

“PERSONEL TESTE TABİİ TUTULACAK”

Peki turizm çalışanlarıyla ilgili nasıl bir yol haritası var?

O da sertifikasyonun taslak çalışmalarında var. Önce personel bu teste tabii tutulup, onlar ‘temiz’ kağıdı aldıktan sonra çalışma serbestiyeti gelecek, bu kesin bildiğim kadarıyla. Böyle olunca da zaten personelden bulaşma ihtimali sıfıra düşmüş olacak. Zaten personel de gereken hijyeni sağlayacaktır. Bu ağır bir yükümlülük, onu oteller her şekilde sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

“TATİL, GIDA KADAR ZORUNLU BİR İHTİYAÇ HALİNE GELDİ”

Neden Çeşme’yi tercih etmemeliler?

Çeşme olarak, turizm profesyonelleri olarak biz tatilcilerin akıllarında soru işareti kalsın istemiyoruz. Tatil artık zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Gıda kadar ihtiyaç haline geldi. Bilim Kurulu’na sorulan soruların 10’da 8’i ‘Nasıl tatil yapacağız?’ oluyor. Demek ki insanlar gıdadan sonra tatili düşünüyor, böyle bir kültür oluşmuş. Ama şunu da istiyorlar; ‘Güvenilir bir yerde tatil yapalım’

Güvenilir bölge neresi? Butik otelleri en fazla olan destinasyondayız. Açık büfenin olmadığı, her şey dahilin olmadığı, plajların en çok olduğu bölgedeyiz. Metrekare başına yüz bin kişide gelse, denizi bol kumsalı bol bir bölgedeyiz. Bunların hepsini toplayınca Çeşme’nin ön plana çıktığını görüyoruz. Bizim de bu konuda hassasiyetimiz var, biz bunu yaparız.

“TURİZMLE İLGİLİ BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR”

Yapılan çalışmalar yeterli mi?

Biz birazcık bu konuda geride gibiyiz. Yani turizmle ilgili belirsizlikler hala devam ediyor. Biz Bakanlığımızla iç içeyiz, il müdürümüzle, turizm camiamızla iç içeyiz ama hala daha bir netlik yok. Bu virüsün; dünyayı izliyorum, yorumların yarısı diyor ki kumsalda denizde bu virüs yaşayamaz. Diğer yarısı diyor ki, hayır ölmez. Dünyada bir birliktelik oluşamadı. Ama ‘Güneşin girmediği yere doktor girer’ derler. Her şeyden önce güneşle birlikte, açık alanlar gerekli izolasyon sağlandığında vakalarda düşüş oluyor.

Her şeyden önce, tuzlu suda, güneşte yaşayacağını sanmıyorum. Sürekli okuyoruz, Bilim Kurulu henüz bunu söyleyemiyor. Ama 15 Mayıs’a kadar diyecekler ki; açık havada, güneşte kumsalda hele hele tuzlu suda bu virüs yaşamaz diyeceklerini umut ediyorum.

ÇEŞME OLARAK HAZIRIZ”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz Çeşme olarak hazırız. Gerekli önlemlerimizi aldık. Hatta; Ilıca Plajını her yıl 19 Mayıs’ta açıyorduk şimdi 10 Mayıs’ta hazır olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER