Çeşme’de ‘panik’ rüzgarı!

İzmir’in gözde tatil beldesi Çeşme ile ilgili sosyal medya da yer alan haberler, vatandaşta büyük paniğe neden oldu. Ancak, iddia edilen gibi, Çeşme'de 4 gün boyunca yağmur ya da fırtına olayı beklenmiyor.

Çeşme’de ‘panik’ rüzgarı!

BEN HABER -

Dün sosyal medyada İzmir ve Ege Bölgesi’ni tropikal bir fırtınanın etkileyeceği hızla yayıldı. Özellikle Çeşme’de beklendiği iddia edilen şiddetli rüzgar ve fırtına haberleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

2 sene önce de benzer bir ‘kasırga’ haberi ile endişeye kapılan İzmirliler kasırga söylemlerinin Meteoroloji tarafından 'fırtına' olarak tanımlanmasından sonra, rahat bir nefes almıştı.

İlgili haber için tıklayınız: Fısıltı gazetesinin 'kasırga' iddiaları çürüdü! -  İzmir için korkutucu kasırga senaryoları dağılmaya başladı

FIRTINA DEĞİL, RÜZGAR!

2 sene önceki senaryonun tekrar gündeme gelmesi ve sosyal medyada hızla yayılmasının ardından, Ben Haber’in elde ettiği bilgilere göre, vatandaşı panikleten kasırga, aslında saatte 50-60 kilometre hızla esecek bir rüzgar.

Özellikle Çeşme ve Güney Ege kıyılarında orta şiddetli rüzgar beklenirken, sosyal medyada yer alan korkutan senaryoların gerçek olmadığı da bir kez daha gün yüzüne çıktı.

İŞTE BEKLENEN RÜZGAR HARİTALARI:

Öte yandan, 'fırtına' haberleri ile birlikte ortaya atılan 'yağmur' iddialarına ilişkin, haritada öyle bir yağmurun beklenmediği de görülüyor:

4 GÜN BOYUNCA YAĞMUR YOK!

Öte yandan Yunanistan’ı vurması beklenen tropik kasırganın rotasını Türkiye yönüne çevirebileceği ve çevirmesi durumunda ise Ege kıyılarında şiddetli rüzgar ve yağış bırakabileceği belirtildi. Yağmur haritalarında ise, açıklananın aksine önümüzdeki 4 boyunca boyunca özellikle Çeşme'de 'iddia edilen' bir yağmur ve rüzgar olayının beklenmediğini gösteriyor.

İşte o haritalar:

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER