Çavuşoğlu: Yol haritasını onaylamış bulunuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşmesi ve Menbiç için yol haritasını birlikte onaylamaları sonrası Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenledi

Çavuşoğlu: Yol haritasını onaylamış bulunuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo'yla görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunuyor.

Çavuşoğlu, Menbiç için yol haritasını Pompeo ile birlikte onayladıklarını, böylece ABD'nin Türkiye'ye taa 2013'te verdiği sözü nihayet tutacağını belirtti.

Çavuşoğlu, ABD ile birlikte çalışma yönünde ortak irade koyduklarını dile getirdi ve Menbiç için yol haritasının uygulanmasıyla ABD ile ilişkileri bozan etmenlerden birinden kurtulacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Bu toplantının esas amacı da Suriye üzerinde bugüne kadar yaptığımız çalışmaları değerlendirmek ve bir yol haritasını da onaylamaktır. Bir yol haritasını onaylamış bulunuyoruz. Münbiç'in bütün terör oluşumlarından temizlenip istikrarın sağlanmasıdır.

- İlk aşamada PYD/YPG'nin Münbiç'ten çıkarılması var. Türk ve ABD güçleri güvenliği sağlayacak. Durum normalleştikten sonra başta Türkiye'de yaşayan Suriyeliler olmak üzere buraları YPG'nin baskısı sonucu terketmek zorunda kalanların kendi şehrine dönmesi sağlanacaktır. Yerel yönetimin oluşturulmasında işbirliği yapacağız.

- (Yol haritasının uygulanması) Net bir gün var. Bu, sahada atılacak adımlara bağlı. 6 aydan az bir süreden bahsediyoruz.

 - Menbiçliler evlerine dönecek.

 - Türkiye ve ABD güvenliği sağlayacak.

 - Yerel yönetimler oluşturulacak.

 - Bu yol haritasının uygulanması çok önemli. Somut adımların atılması önemli olacak. Yol haritası takvime bağlı. Bunların detaylarını önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşacağız ama daha önce basında çıkan tarihler biraz afaki. Net bir takvim var birkaç ayda biter. Ama bu sahadaki duruma bağlı.

- F-35 konusunda ABD Kongresindeki tehdit dilini kabul etmeyeceğimizi ve bunun yapıcı olmayacağını söyledik. F-35 devir-teslimi daha önce planlandığı gibi 21 Haziran’da yapılacak. Bu konuda herhangi bir değişiklik yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER