Çam fıstığı alanlar dikkat! Sahtecilikten o da nasibini aldı!

Başta pul biber olmak üzere çeşitli baharat ve bitkisel ürünler ve yağlarda yapılan sahteciliğe, akılalmaz şekilde bir yenisi daha eklendi. 200 lirayı aşan kilogram fiyatına sahip olan çam fıstığına, kimi satıcıların yer fıstığı karıştırdığı öğrenilirken, skandalı yine bir çam fıstığı üreticisi fark etti.

Çam fıstığı alanlar dikkat! Sahtecilikten o da nasibini aldı!

Kilo fiyatı kimi yerlerde 250 liraya kadar çıkan çam fıstığında yapılan sahtecilik "pes" dedirtti! Çam kozalağından çıkan ve üretimi sınırlı olmasının yanında dolma ve tatlılarda kullanılan çam fıstığındaki yüksek fiyatlardan kendine pay çıkaran bazı dolandırıcıların, çam fıstığına yer fıstığı karıştırdığı ortaya çıktı. 

Bir çam fıstığı üreticisinin fark etmesiyle ortaya çıkan skandalda, oldukça değerli olan çam fıstığına kilosu 16 lira olan yer fıstıklarının küçüklerinin karıştırıldığı ve fıstığı tek tek kontrol etmenin zorluğundan yararlanılarak tüketiciye bu şekilde sunulduğu, bundan da rant elde edildiği anlaşıldı.

ÇAM FISTIĞININ İÇİNDEKİ YER FISTIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Aldığınız çam fıstıklarının içindeki yer fıstığını anlamanızın çok kolay bir yolu var. Çam fıstıkları tek parçayken, yer fıstıklarıysa dikine bir şekilde ortadan ikiye kolayca bölünebiliyor. Eğer aldığınız çam fıstıklarının içinde ortadan bölünen çıkarsa bilin ki aldığınız satıcı çam fıstığına yer fıstığı karıştırarak hileli kazanç elde ediyor. Türkiye'de çam fıstığı üretiminde İzmir Bergama'daki Kozak Yaylası önemli bir payı elinde bulunduruyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER