Büyükşehir Meclisi’nde 'Çiftlik Bank' gerginliği!

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde gerginlik yaşandı

Büyükşehir Meclisi’nde 'Çiftlik Bank' gerginliği!

AK Partili Kökoğuz, otopark yönetmeliği çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 35 yıldır para topladığını fakat gerekeni yapmadığını iddia ederken, “Bunun Çiftlik Bank’tan ne farkı var? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti biri parayı aldı tutuyor” dedi. Bunun üzerine salonda tansiyon yükseldi. 
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti.

Milletvekili aday adaylığı için meclis üyeliği görevinden istifa eden isimlerin yerine yeni gelenler toplantıda okundu. AK Parti Grup Başkanvekilliğini bırakan Bilal Doğan yerine Cumhuriyet Halk Partili (CHP)Selami Ergül, AK Partili Özen Kızılırmak yerine Sait Tatlı, CHP’li Hamdullah Akgül yerine ise Gamze Uğurlu büyükşehir meclisine giren yeni isimlerden oldu.

İstifa eden 2 AK Partili 1 CHP’li üyenin ayrıca komisyonlardaki görevleri için de oylamalar yapıldı.    

BİLAL DOĞAN İÇİN TATLI ATIŞMA
Grup Başkanvekili Aydoğan görevinden istifa eden AK Partili Bilal Doğan’ın istifa dilekçesi için, “Yüreğim parçalansa da bunu okuyacağım” dedi. Aydoğan, Bilal Doğan’ın yerine getirilen Ali Kökoğuz’u yeni görevi için tebrik etti. Kökoğuz ise bunun üzerine, “Ben sizin yerinizde olsam istifa ederdim. Mevkidaşınız gibi milletvekili aday adayı olmak için istifa etmeniz lazım” dedi. Bunun üzerine Aydoğan, “Sen Bilal Doğan’ı geçeceksin” cevabını verdi.


ÇİFTLİK BANK KAVGASI
Oturumda daha sonra yine bir diyalog yaşandı. Fakat bu kez ortam gerildi. Söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, “Büyük kentlerde otopark ve trafik büyük bir beladır” dedi. Kökoğuz’un sözünü kesen CHP’li Aydoğan, “İzmir o kadar değil” diye konuştu. Kökoğuz, “Ben bunun bir problem olduğunu anlatmak istemiştim. Hükümetler, devletler bunu yasalarla düzenlemeye çalışırlar. Otopark kanunu diye bir şey vardır. Bazı parsellerde otopark yapılamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 35 yıldır para toplamaktadır. Toplanan para 62 milyon lira civarındadır. Bu parayı vatandaş yasa gereği bana otopark yap diyerek vermiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yapmıştır? İç etmiştir. Üzerine oturmuştur” açıklamasında bulundu. Aydoğan bu kez, “Burada üslubumuza dikkat etmemiz lazım” dedi. Kökoğuz ise, “Belediye parayı bekletmektedir” diye konuştu.  

Aydoğan’ın, “Büyükşehir belediyesi otopark yapıyor” açıklaması sonrasında yeniden konuşan Kökoğuz, “Otoparkı yapıp yapamamak sizin işiniz, biz bunu eleştiririz. Ama biz burada paranın üzerine oturmaktan bahsediyoruz. Nasıl oturabilir? Büyükşehir belediyesi ilçelerdeki otopark paralarını arttırmaya çalışıyor. Madem yapamıyorsunuz vatandaşın olan bu para niye bekletiliyor. Bunun Çiftlik Bank’tan ne farkı var? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti biri parayı aldı tutuyor. Bunun Çiftlik Bank Mehmet’ten ne farkı var?” ifadelerini kullandı.

Ayrıca 18 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek meclis toplantısının saat 15:00’te yapılmasına karar verildi. Konuyla ilgili bilgi 16 Mayıs Çarşamba günü yapılacak oturumda verilecek.

Kaynak: Ege'de Sonsöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER